Ideme bojovať s prevádzačmi. Držím palce. - Ľubomír Galko

Prejsť na obsah
Blogy, stanoviská
Ideme bojovať s prevádzačmi.
Držím palce.
11. 05. 2017 | Európske noviny

Národná rada SR v stredu 10.05.2017 schválila Návrh na vyslanie príslušníkov Ozbrojených síl Slovenskej republiky do operácie EUNAVFOR MED Sophia.

Je to vojenská operácia EÚ v južnej časti centrálneho Stredomoria, ktorá má za úlohu prispieť k rozloženiu a eliminácii gangov pašerákov ľudí a zabrániť obchodovaniu s ľuďmi v južnej časti centrálneho Stredomoria  prostredníctvom „systematického úsilia o identifikáciu, zaistenie a likvidáciu plavidiel a aktív, ktoré prevádzači alebo obchodníci s ľuďmi využívajú alebo v prípade podozrenia môžu využívať“.

Súčasťou úloh tejto operácie je aj poskytovanie výcviku líbyjskej pobrežnej stráži a námorníctvu

Treba oceniť, že Slovensko sa pridáva k 24 krajinám EÚ, ktoré participujú na tejto operácii. Je zrejmé, že zapojenie sa maximálne 10 vojenskými policajtmi, príslušníkmi Ozbrojených síl Slovenskej republiky, ktorí budú pôsobiť na nemeckej lodi pod nemeckým velením, je solidárne a symbolické. No napriek tomu v očiach spojencov robí zo Slovenska spoľahlivého a dôveryhodného partnera.

Zároveň musím podotknúť, že prichádza na slová a riešenia – tak moje osobné, ako aj našej politickej strany Sloboda a Solidarita. Ako prvý politik som totiž už v roku 2015 vyslovil názor, že nelegálnych migrantov treba odchytávať už na mori a plavidlá pašerákov treba nekompromisne potápať (viac TU) a SaS ako jediná politická strana na jar 2016 prezentovala riešenia migračnej krízy (viac TU ), medzi ktoré patrili aj tie, ktoré sa dnes úspešne realizujú.

Práve operácia Sophia je typ vojenskej operácie, ktorú by malo Slovensko preferovať pred napríklad „poriadkovými“ operáciami typu UNFICYP na Cypre. Pridaná hodnota pre našu krajinu je nesporná – okrem vyššie spomenutej solidarity a dôveryhodnosti je to aj skutočnosť, že migračná kríza spolu s hrozbou terorizmu je moderná hrozba, ktorá nielenže ohrozuje európsky kontinent, ale ktorej môže v budúcnosti čeliť priamo aj Slovensko.

Tu sú návrhy SaS:

  • Vyslanie jednotky OS SR do Pobaltia a po dohode s niektorou z vedúcich krajín jej začlenenie do jedného z novovytvorených práporov. Zabezpečenie jej dlhodobej rotácie v rozsahu približne 150 vojakov a zabezpečenie jej adekvátnej logistickej podpory.
  • Pokračovanie v pôsobení v operácii Resolute Support v doterajšom rozsahu približne 60-70 vojakov v súlade s potrebami Afganistanu a rozhodnutiami spoločne so spojencami na úrovni NATO.
  • Vo výhľade piatich rokov postupné stiahnutie príspevku OS SR na Cypre a (1/5 príspevku ročne) a následné posúdenie využitia ušetrených počtov pre posilnenie exekutívnych operácií EÚ. Včasné informovanie cyperskej strany o zámere aj harmonograme.
  • Primerané (v rozsahu niekoľko desiatok vojakov) prispievanie k boju proti terorizmu v oblasti Blízkeho východu, napríklad výcvikom miestnych regulárnych vojenských síl (Irak) alebo zdravotníckou podporou.
  • Okrem toho, ako som už spomenul na inom mieste, SaS podporuje aj myšlienku zvýšenia obranyschopnosti EÚ a s tým súvisiacich vojenských spôsobilostí pod jednotným velením.

Riešenia SaS pri migračnej kríze sa začínajú realizovať
Mohlo by vás zaujímať

07. 02. 2017 | Európske noviny
Národná rada minulý týždeň schválila návrh na vyslanie príslušníkov Ozbrojených síl Slovenskej republiky na výcvik do Lotyšskej republiky z dielne slovenského ministerstva obrany. Do Lotyšska pôjde 152 VIAC »

01. 02. 2017 | Tlačová správa SaS
Slovenské ozbrojené sily prešľapujú na mieste. Máme zastaralú techniku, infraštruktúra je v zlom stave, máme nedostatočnú výzbroj a výstroj. VIAC »

05. 12. 2016 | Európske noviny
Slová nahraďme skutkami a zapíšme Slovensko do histórie ako krajinu, ktorá zmenu paradigmy v oblasti bezpečnosti EÚ naštartovala. Nedávno som napísal, že po zvolení Donalda Trumpa sa v Európe posilnia názory, VIAC »


Bezpečnosť a spravodlivosť
Sloboda a solidarita
Vízia 2024
Sloboda a solidarita
40 opatrení pre ľudí
Program SaS
Facebook
Návrat na obsah