Koaliční poslanci z branno-bezpečnostného výboru utiekli - Ľubomír Galko

Prejsť na obsah
Blogy, stanoviská
Koaliční poslanci z branno-bezpečnostného výboru utiekli
21. 11. 2017 | Stanovisko


Strana Sloboda a Solidarita (SaS) žiada vládu Slovenskej republiky, aby v súvislosti s nákupom transportérov, ktoré sa majú vyrábať za významného prispenia strojárskych podnikov na Slovensku, predložila Výboru NR SR pre obranu a bezpečnosť správu. Táto správa bude obsahovať zoznam podnikov na území Slovenskej republiky, ktoré pri tejto štátnej zákazke prichádzajú do úvahy.

„Pri každom podniku budú uvedené súhrnné ekonomické ukazovatele za posledných päť rokov – hlavná činnosť, tržby, počet zamestnancov, zisk/strata, výška odvedenej dane z príjmu právnických osôb, výška doteraz poskytnutej štátnej pomoci. Správa musí zároveň obsahovať informácie o právnej forme podniku a jeho vlastníkoch,“ uviedol podpredseda SaS a tímlíder strany pre vnútornú a vonkajšiu bezpečnosť Ľubomír Galko.

Vzhľadom k medializovaným informáciám o možnej účasti klientov SNS na tejto mamutej štátnej zákazke a teda vzniku podozrenia z netransparentnosti celého procesu liberáli žiadajú vládu, aby poslancom výboru poskytla detailné informácie o spôsobe, akým si má hlavný partner ministerstva obrany – fínska strana – vybrať svojich slovenských subdodávateľov. „Súčasťou našej požiadavky je aj príloha k správe, a to analýza tejto zákazky z pohľadu analytických metód hodnoty za peniaze. Slovenská verejnosť musí vedieť, či navrhované riešenie z pohľadu verejných financií a obranyschopnosti Slovenska je tým najlepším,“ tvrdí Galko.

Dnes k predmetnému projektu zasadal aj Výbor NR SR pre obranu a bezpečnosť. Keď však Ľubomír Galko predložil návrh uznesenia s analogickou požiadavkou na ministra obrany Petra Gajdoša, koaliční poslanci zbabelo utiekli z rokovania, čím sa výbor stal neuznášaniaschopný. „Neboli totiž všetci v práci a toto uznesenie by bolo hlasmi opozície prijaté. Pokladáme to za nehorázny prístup, a preto sa obraciame s predmetnou požiadavkou na vládu SR,“ dodal Ľubomír Galko.

Nákupy obrnených vozidiel prebiehajú maximálne podozrivo. V hre sú obrovské peniaze
Mohlo by vás zaujímať

16. 10. 2017 | Noviny.sk
Do parlamentu smeruje nová bezpečnostná a obranná stratégia. A konečne sa začína diskutovať o konkrétnej spolupráci krajín EÚ v oblasti bezpečnosti. Politická diskusia o vyššie uvedených strategických dokumentoch VIAC »

02. 10. 2017 | Európske noviny
Končí sa obdobie, keď sa verejnosť vo východnej Európe nezaujímala o svoju bezpečnosť z hľadiska geopolitických hrozieb. Ľudia si často VIAC »


23. 08. 2017 | Tlačová správa SaS
Je nonsens, že ministerstvo obrany o miliardovom nákupe transportérov pre armádu priebežne neinformuje verejnosť, poslancov Výboru NR SR VIAC »


Bezpečnosť a spravodlivosť
Sloboda a solidarita
Vízia 2024
Sloboda a solidarita
40 opatrení pre ľudí
Program SaS
Facebook
Návrat na obsah