Navrhujeme prizvať odborníka do vyšetrovacieho tímu vraždy - Ľubomír Galko

Prejsť na obsah
Blogy, stanoviská
Navrhujeme prizvať odborníka do vyšetrovacieho tímu vraždy
01. 03. 2018 | Stanovisko

Vražda Kuciaka a KušnírovejJe nad slnko jasnejšie, že podmienkou úspešného vyšetrovania sú nezávislí a profesionálni vyšetrovatelia, ktorí za žiadnych okolností, teda ani za situácie, keď stopy vedú k najvyšším politickým miestam, nebudú vystavení tlaku ministra vnútra a policajného prezidenta. Tvrdí to strana Sloboda a Solidarita a opakovane žiada odchod ministra vnútra Roberta Kaliňáka a policajného prezidenta Tibora Gašpara.

„Do policajných verzií, ktoré preveruje polícia ako možný motív zavraždenia Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej, treba zahrnúť aj Roberta Fica a jeho možné prepojenia na taliansku mafiu. Inak si totiž nevieme vysvetliť jeho hysterické osobné útoky na nás, ktorí sa snažia vytvoriť podmienky na nezávislé vyšetrovanie,“ uviedol podpredseda SaS Ľubomír Galko a pokračoval: „Stopy vedú aj k najvyšším politickým miestam, dokonca k predsedovi vlády, ale nie je to vina opozície. Je to jeho vlastná vina, vina ľudí okolo neho. A premiér Fico miesto toho, aby uvoľnil priechod k spravodlivosti a postaral sa o odchod Roberta Kaliňáka a Tibora Gašpara z funkcií, útočí ako zmyslov zbavený na opozíciu. Pýtame sa, aké dôvody mohli z Roberta Fica urobiť nepríčetného politika? Naša odpoveď je, že Robert Fico je dôvodne podozrivý z účasti na organizovanom zločine.“

Ľubomír Galko v mene SaS vyzval slušných policajtov v policajnom zbore, vyšetrovateľov, operatívcov, expertov, aby pozorne sledovali, čo sa deje okolo vyšetrovania vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. „Žiadame, aby informácie verejnosti v zmysle Trestného poriadku poskytoval výhradne generálny prokurátor Jaromír Čižnár alebo ním určená osoba. Žiadame, aby vyšetrovací tím bol doplnený o zahraničných expertov zo štátov, ktoré majú dlhú tradíciu s bojom proti organizovanému zločinu. Apelujeme na políciu a iné bezpečnostné zložky štátu, aby zabezpečili dôstojný a bezproblémový priebeh piatkových pietnych zhromaždení, ktoré organizujú novinári, študenti a aktivisti v súvislosti s touto tragickou akciou a aby zabránili akýmkoľvek provokáciám.“

Lucia Ďuriš Nicholsonová na tlačovej besede v kontexte premiérových slov o stmelení koalície a opozície pri vyšetrovaní dvojnásobnej vrždy hovorila, že je tu možnosť, ako by opozícia mohla vstúpiť do vyšetrovania. Uviedla, že Trestný poriadok umožňuje prizvať do vyšetrovania odborného konzultanta do tímu. „Ak myslí Robert Fico vážne slová o spolupráci, toto je najlepší spôsob.“

Podpredsedníčka parlamentu zároveň kritizovala policajného prezidenta Tibora Gašpara, ktorý konal v rozpore s tým, čo nariadil generálny prokurátor Jaromír Čižnár, keď informoval verejnosť o nových skutočnostiach okolo prípadu. „Z akého dôvodu bolo dôležité zverejniť informácie o narkomanoch z piatka? Prečo si dovolil nerešpektovať nariadenie Čižnára? Akú relevantnosť majú informácie od policajného prezidenta? Nedovolíme, aby ktokoľvek zahmlieval vraždu Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej,“ uviedla L. Nicholsonová.
Fico sa správa ako prichytený páchateľ alebo spolupáchateľ
Mohlo by vás zaujímať

20. 12. 2017 | Stanovisko
Strana Sloboda a Solidarita vyzýva predsedu vlády Roberta Fica, aby zozbieral posledné kúsky slušnosti a po Vianociach sa okamžite vysťahoval z bytu, ktorý si má prenajímať od daňového podvodníka Ladislava B. VIAC »

21. 08. 2017 | Európske noviny
Eurofondový megaškandál, priznanie viny pána domáceho, že je daňový podvodník, ale účinne to ľutuje, hrozba okamžitého sťahovania z luxusného bytu, postaveného z peňazí, ulúpených obyvateľom Slovenska na VIAC »

18. 07. 2017 | Tlačová správa SaS
Ani pri najlepšej vôli strana Sloboda a Solidarita (SaS) nemôže nájsť zhodu v národnoštátnych záujmoch Slovenska so Smerom-SD, lebo populisti VIAC »


Bezpečnosť a spravodlivosť
Sloboda a solidarita
Vízia 2024
Sloboda a solidarita
40 opatrení pre ľudí
Program SaS
Facebook
Návrat na obsah