Odmietame žiť v toxickom smetisku - Ľubomír Galko

Prejsť na obsah
Blogy, stanoviská
SaS upozornila na zlyhanie štátu s kontamináciou podzemnej vody a žiada okamžitú nápravu
02. 02. 2018 | Stanovisko

voda na Žitnom ostroveTakmer so stopercentnou istotou sa dá tvrdiť, že ľudí na Žitnom ostrove nechali piť toxickú vodu – vyhlásila na tlačovej besede poslankyňa NR SR za stranu Sloboda a Solidarita a tímlíderka SaS pre životné prostredie Anna Zemanová.

„Úrad verejného zdravotníctva pred Vianocami zo dňa na deň zakázal používanie pitnej vody na pitie, varenie a prípravu potravín v niektorých obciach na Žitnom ostrove, a to z dôvodu prekročenia najvyššej medznej hodnoty v ukazovateli pesticídy. Menovite išlo o atrazín,“ vysvetlila poslankyňa NR SR A. Zemanová a pripomenula, že atrazín je od 1. augusta 2005 zakázané používať na základe rozhodnutia Európskej komisie. Ľudia sú vystavení účinkom atrazínu predovšetkým pitím vody, ale tiež dýchaním vzduchu v oblastiach, kde sa atrazín použil vo veľkých množstvách.

Obce, kde sa našiel vo vode, sa nachádzajú v strednej časti Chránenej vodohospodárskej oblasti Žitný ostrov, ktorá je chránená od roku 1978.

„Radila som sa s geológmi, lebo sa nám zdalo nemožné, aby sa z jedného dňa na druhý objavilo také závažné znečistenie v zdroji položenom v hĺbke okolo 80 metrov. Vychádzajú z toho len dve možnosti: buď muselo ísť o úmyselné znečistenie, alebo o fatálne zanedbanie povinností zo strany prevádzkovateľa – Západoslovenskej vodárenskej spoločnosti a štátnych orgánov – v rezorte životného prostredia a zdravotníctva,“ povedala A. Zemanová.

Poslankyňa Zemanová poukázala na to, že atrazín sa prvýkrát objavuje v blízkosti spomínaných obcí v správe Slovenského hydrometeorologického ústavu už v roku 2009. „Ide teda o fatálne zlyhanie celého systému štátnych orgánov. Trvám na tom, aby zodpovedné orgány zmapovali, odkiaľ sa jed vzal a šíri sa, aby sa ľudia nemuseli báť o svoje zdravie. Je nemožné, aby úrady zareagovali na tečenie jedovatej vody z vodovodu len zákazom jej pitia. Treba zistiť, odkiaľ sa berie a zastaviť šírenie atrazínu. A rozhodne o tomto všetkom informovať ľudí.“

Odmietame žiť v toxickom smetisku

Ak sa preukáže, že štátne orgány zanedbali svoje povinnosti a došlo k fatálnemu zlyhaniu štátnej správy vo veci ochrany zásob pitnej vody, budeme žiadať vyvodenie zodpovednosti. Vyhlásil podpredseda SaS a tímlíder strany pre vnútornú a vonkajšiu bezpečnosť Ľubomír Galko.

„Chceme, aby Európa bola dobrým miestom na život aj z hľadiska stavu životného prostredia. Nie je možné prežiť spokojný a zdravý život v krajine, ktorá je jedným veľkým toxickým smetiskom,“ poznamenal Ľ. Galko.

Riešenie SaS

Anna Zemanová predloží na ďalšiu schôdzu parlamentu návrh nového zákona, ktorý by mal zabezpečiť ochranu Žitného ostrova. Jasne v ňom budú zadefinované podmienky ochrany, povinností hygieny, monitorovacích organizácií, ako aj povinnosť vzájomného informovania sa s cieľom ochrany podzemných vôd Žitného ostrova, ktorá je zásobárňou pitnej vody pre 13 miliónov ľudí.
Prečo nechali ľudí na Žitnom ostrove piť toxickú vodu? Štátne orgány fatálne zlyhali
Mohlo by vás zaujímať

23. 01. 2018 | Stanovisko
Napriek niektorým zmenám v rámci rozvoja ostávajú Ozbrojené sily SR (OS SR) zastarané a nemoderné.  Slovensko nikdy nenaplnilo úroveň 2 % hrubého domáceho produktu (HDP) rozpočtu na obranu a len v VIAC »

08. 01. 2018 | Stanovisko
Sú slovenskí vojaci vždy „tam, kde treba“, alebo niekde chýbajú a niekde by zas nemuseli byť? Je správne Ozbrojené sily SR (OS SR) používať pri záplavách na vrecovanie piesku alebo kopanie odvodňovacích VIAC »

11. 12. 2017 | Stanovisko
Obyvatelia Európskej únie chcú žiť v bezpečnej Európe. Oblasť vonkajšej bezpečnosti je oblasťou, kde je možné v budúcnosti hovoriť o skutočnom priestore pre integráciu a spoluprácu v rámci krajín EÚ. Práve tento VIAC »


Bezpečnosť a spravodlivosť
Sloboda a solidarita
Vízia 2024
Sloboda a solidarita
40 opatrení pre ľudí
Program SaS
Facebook
Návrat na obsah