Stopka Viliama Jasaňa pri jeho preverovaní hovorí viac, než výsledok previerok - Ľubomír Galko

Prejsť na obsah
Blogy, stanoviská
Stopka Viliama Jasaňa pri jeho preverovaní hovorí viac, než výsledok previerok
17. 05. 2018 | Stanovisko

Vražda Jána KuciakaPremiér Robert Fico ohrozil bezpečnosť Slovenska, keď musel disponovať informáciami o tom, že s bezpečnostnou previerkou Viliama Jasaňa nebolo všetko v poriadku a napriek tomu ho nechal vykonávať post šéfa krízového manažmentu a bezpečnosti štátu na Úrade vlády. Uviedol to podpredseda strany Sloboda a Solidarita Ľubomír Galko.

Galko najprv pripomenul, že po vražde Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej sa odhalili aj styky Viliama Jasaňa a Márie Troškovej s talianskou mafiou, pôsobiacou na území Slovenska. Vtedajší premiér Robert Fico odmietol konať a odvolať ich. Boli to jeho mimoriadne blízki ľudia.

„Dal som otvoriť previerky obom dotyčným, zároveň som požiadal o preverenie postupu NBÚ pri ich udeľovaní,“ vysvetlil Ľubomír Galko. „Zistilo sa, že Trošková previerku ani nemala. NBÚ začal konať v prípade Viliama Jasaňa. Parlamentný výbor ma poveril, aby som skontroloval priamo na NBÚ prostredníctvom kontroly všetkých písomností a krokov to, či NBÚ malo informácie o Jasaňovej nespoľahlivosti. Zistil som, že NBÚ zákon dodržalo a nedisponovalo informáciami o nespoľahlivosti preverovanej osoby Jasaňa.“

Následne však podľa Ľubomíra Galka Viliam Jasaň spravil neštandardný krok. Stiahol svoj súhlas s preverovaním a NBÚ muselo svoju činnosť ukončiť. „Jasaň zabránil ďalšiemu preverovaniu. De facto tak priznal svoju nespôsobilosť oboznamovať sa s utajovanými skutočnosťami. Lebo ak by nemal čo skrývať, tak previerku nechá dobehnúť, i keby nemal záujem sa na svoju pozíciu vrátiť. Len bohvie čoho všetkého sa Jasaň obával, čo mohlo vyplávať na povrch,“ dodal Galko.

Bolo by vážnym profesionálnym zlyhaním, keby Robert Fico ako vtedajší premiér nemal informácie z tajných služieb o Jasaňovi. Je to jeden z jeho najbližších ľudí, dlhodobo sa pri ňom pohybujúcich. Bolo by to zlyhanie celého systému previerok. Podozrenie, že tieto podklady neboli kompletné práve preto, aby ju ako Ficov človek od NBÚ dostal, sa blíži k istote. „Tu máme s najväčšou pravdepodobnosťou zlyhanie systému na základe zlyhávajúcej osoby. Tou osobou je Robert Fico, ktorý ohrozil bezpečnosť Slovenska. V normálnej a slušnej krajine by takéto zistenie znamenalo jeho definitívny odchod z politiky,“ uzavrel Ľubomír Galko.
Bodka za kauzou Jasaň – Trošková. Robert Fico ohrozil bezpečnosť štátu
Mohlo by vás zaujímať

18. 04. 2018 | Stanovisko
Podpredsedníčka NR SR za stranu Sloboda a Solidarita Lucia Ďuriš Nicholsonová spoločne s podpredsedom strany Ľubomírom Galkom VIAC »

11. 04. 2018 | Stanovisko
Včera (v utorok) som dostal informáciu, že vo štvrtok alebo v piatok odstúpi, alebo bude odvolaný prezident PZ Gašpar. Zároveň mám už niekoľko dní informáciu, že na miesto 1. viceprezidenta PZ má byť v súvislosti VIAC »

21. 03. 2018 | Stanovisko
Je pozoruhodné, čo všetko boli strany Smer-SD, SNS a Most-Híd ochotné strpieť, aby si udržali moc a ako ďaleko dokázali zájsť v zúfalej snahe odolať masovému odporu občanov Slovenska. Existuje na to len jediné VIAC »


Bezpečnosť a spravodlivosť
Sloboda a solidarita
Vízia 2024
Sloboda a solidarita
40 opatrení pre ľudí
Program SaS
Facebook
Návrat na obsah