V spore Fico versus Kiska stojím za Kiskom - Ľubomír Galko

Prejsť na obsah
Blogy, stanoviská
V spore Fico versus Kiska stojím za prezidentom Kiskom
21. 10. 2016 | Európske noviny

Andrej KiskaCynik by povedal, že Čína už prijala tvrdé odvetné opatrenia voči Slovensku a jeho vláde za hrdelný prehrešok prezidenta Kisku, ktorý si dal obed s dalajlámom a to tak, že čínsky premiér  Li Kche-čchiang si vyhodil slovenského premiéra Fica z priateľov na Facebooku. Nebuďme však cynickí, pozrime, sa, čo vlastne signalizuje črtajúci sa spor Roberta Fica a jeho ministra Lajčáka s prezidentom Andrejom Kiskom.

Nemiestne  a submisívne vyjadrenie Miroslava Lajčáka – „Slovensko to poškodí nielen pre to, že Čína je najväčšia ekonomika na svete, ale jedna svetová superveľmoc, stály člen Bezpečnostnej rady, ktorý sa momentálne na Slovensko hnevá“ – je možné pochopiť ako určitú splátku za podporu Číny pri jeho kandidatúre za šéfa OSN. Napriek tomu by minister zahraničných vecí suverénneho a hrdého štátu nemal voliť takéto slová a ísť do takéhoto predklonu. Nie je na to žiaden dôvod.

Postoj slovenského prezidenta Andreja Kisku, ktorý sa nedal odradiť vyhrážkami a tlakom čínskej strany a stretol sa s dalajlámom, je práve správnym postojom prezidenta zvrchovaného štátu. Pretože to, s kým sa bude stretávať prezident Slovenskej republiky, nebude určovať tretia strana. A osobitne to platí pre neoficiálne stretnutia, čo je prípad prijatia dalajlámu.

Som presvedčený, že dobré obchodné vzťahy s Čínou (a nielen s ňou) sú dôležité, ale nemôžu deformovať slovenskú vnútornú politiku spôsobom, ktorý z nás robí vazalov.

Oveľa horšie je, že sa nám pomaly, ale iste rozhára konflikt Roberta Fica a prezidenta Andreja Kisku, pri ktorom je hlavným pyromanom práve obyvateľ Bašternákovho bytu. Ten si skupinu diverzantov a nepriateľov štátostrany, ktorá doteraz zahŕňala hlavne opozičných lídrov a novinárov, doplnil aj o prezidenta Slovenskej republiky. Robert Fico kritizoval prezidenta Kisku nielen  za jeho obed s dalajlámom, ale i za jeho slová, že pre imigračnú krízu má V4 dnes v EÚ veľmi zlú povesť.

Nechávam teraz na ľudí, aby s prezidentom Kiskom a jeho slovami o „zlom image“ krajín V4 súhlasili alebo nesúhlasili. Dali by sa o tom viesť dlhé diskusie. Napríklad aj v súvislosti s tým, čo sa deje v susednom Maďarsku okolo denníka Népszabadság alebo v Českej republike, kde dosť veľkú časť zahraničnej politiky „formuje“ prezident Zeman, či v Poľsku, kde neprešiel len o chlp skutočne šialený protiinterrupčný zákon. O tom, čo sa deje na Slovensku (Kaliňák, Bašternák, kriminalizácia opozície atď.), sa rozpisovať ani netreba.

Iné je dôležité – lži, polopravdy a pokrivené hodnoty – tu už raz u jedného predsedu slovenskej vlády v histórii našej vlasti boli. A vieme, k čomu to viedlo. K únosu alebo skôr zavlečeniu prezidentovho syna do cudziny, ktoré zrealizovali štátne orgány, k vražde mladého človeka, ktorú zrealizovalo podsvetie opäť na objednávku štátnych orgánov a k nezmyselným amnestiám, ktoré dodnes bránia vyšetreniu týchto zločinov. Prezident, ktorý tým trpel, bol nedávno pochovaný. Ale v tých časoch netrpel len on, ale trpelo celé Slovensko.

Robert Fico je klon Vladimíra Mečiara.

Takže by sme sa mali tešiť, veď na konflikte Vladimíra Mečiara s prezidentom Kováčom kedysi vyrástla Mečiarova opozícia a porazila ho. Ale bolo to drahé víťazstvo, vykúpené dlhoročnou beznádejou, frustráciou a žiaľ, aj ľudskými tragédiami. Nikto z nás, nielen v opozícii, ale v celej príčetnej skupine ľudí na Slovensku nemôže a nesmie chcieť zopakovanie minulosti. Aj keď by to malo viesť k definitívnej porážke Roberta Fica a k jeho odchodu do zabudnutia. Tá cena by bola privysoká.

Je preto našou povinnosťou zastať sa Andreja Kisku hneď v úvode tohto ohňa, ktorý sa snaží založiť pyroman zo Súmračnej, nešikovne odetý v koži sociálneho demokrata. A upozorňovať na vážne riziko, ktoré hrozí  Slovensku.

Myslite si, že Fico nie je takých mečiarovčín schopný? A už ste videli jeho tvár, keď sa nedokáže ovládať? Napríklad pri odvolávaní ministra Kaliňáka, alebo jeho samotného, alebo na tlačovkách pri nepríjemných otázkach novinárov. Neverbálna komunikácia veľa napovie: Ak by pohľad dokázal zabíjať, padali by sme v opozícii, spolu s novinármi jeden za druhým ako muchy.

Preto v spore Robert Fico versus Andrej Kiska stojme plne za prezidentom. Nemáme s ním všetci na všetko rovnaký názor, ale to teraz nie je podstatné. Teraz ide o niečo viac ako o parciálne témy.

Ficove slová na adresu SaS sú úbohé
Mohlo by vás zaujímať

Prezident KiskaOtvorený list prezidentovi Andrejovi Kiskovi
02. 01. 2017 | Európske noviny
Vážený pán prezident, milý pán Kiska, dovoľujem si takéto osobnejšie oslovenie, obraciam sa totiž na Vás nielen ako Váš volič, ale aj ako verejne činná osoba, ktorá Vás vo Vašej kandidatúre v druhom kole VIAC »

Skorumpovaný FicoFico je najzbabelší premiér v histórii samostatného Slovenska
30. 11. 2016 | Denník N
Robert Fico by sa už nikdy nemal postaviť pred študentov na nejakej škole s cieľom vymývať im mozgy. Počas uplynulých dní mali občania možnosť niekoľkokrát vidieť v plnej paráde klon Vladimíra Mečiara. Neboli to VIAC »

ZločinciGlváč, Kaliňák a ďalší majú strach, že skončia vo väzení
06. 05. 2016 | Blog.sme.sk
Skutočným dôvodom odmietnutia mojej nominácie do komisie, ktorá bude kontrolovať nasadenie informačno – technických prostriedkov (ITP, hovorovo odposluchov) je strach páchateľov z radov politikov z ich možného VIAC »

Bezpečnosť a spravodlivosť
Sloboda a solidarita
Vízia 2024
Sloboda a solidarita
40 opatrení pre ľudí
Program SaS
Facebook
Návrat na obsah