Chceme koncepčne podporovať vojakov a zaviesť väčšiu transparentnosť do rezortu obrany - Ľubomír Galko

Prejsť na obsah
Blogy, stanoviská
Chceme koncepčne podporovať vojakov a zaviesť väčšiu transparentnosť
do rezortu obrany
13. 04. 2019 | Tlačová správa SaS

Ozbrojené sily Slovenskej republikyStrana Sloboda a Solidarita ako súčasť budúcej vlády navrhne, aby minimálne 0,5 % z rozpočtu ministerstva obrany bolo každoročne vynakladané na zakúpenie osobnej výstroje pre príslušníkov Ozbrojených síl SR. Na konferencii „Spoločne o bezpečnosti a obrane“ v Beladiciach, ktorú organizuje Slovenský inštitút pre bezpečnostnú politiku, to vyhlásil podpredseda SaS a exminister obrany Ľubomír Galko, jeden z panelistov konferencie.

Súčasťou panelovej diskusie bol dopad prebiehajúcich nákupov vojenskej techniky na OS SR a ich obranyschopnosť. „S ministerstvom obrany sa zhodujeme na potrebe rastu a stabilizácii rozpočtu na zaistenie obranyschopnosti Slovenskej republiky. Nezhodujeme sa však v názore na spôsob vykonávania samotnej modernizácie a stanovenia priorít ministerstva,“ uviedol bývalý minister obrany Ľubomír Galko.

Ten počas diskusie predstavil reformný program strany SaS s názvom Bezpečnejšie a spravodlivejšie Slovensko. „Slovensko nikdy nenaplnilo úroveň vyčleňovať 2 % z hrubého domáceho produktu na rozpočet obrany a len v obmedzenej miere prispieva k vojenským spôsobilostiam NATO. Ak budeme súčasťou vlády, budeme trvať na tom, aby bolo ústavou zaručené, že 2 % HDP budú smerovať na obranu. Taktiež zavedieme pravidlo, že realizovanie všetkých veľkých obstarávaní bude možné až po oboznámení Výboru NR SR pre obranu a bezpečnosť. Takisto prehodnotíme aj spackané obstarávanie bojových obrnených vozidiel 8x8, pričom budeme trvať na poctivej medzinárodnej súťaži,“ priblížil poslanec NR SR Ľ. Galko.

Na konferencii „Spoločne o bezpečnosti a obrane“ sa zúčastnil okrem iného aj minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Miroslav Lajčák, dvojnásobný premiér Mikuláš Dzurinda, štátni tajomníci ministerstva zahraničných vecí a ministerstva obrany, poslanci NR SR či viacerí predstavitelia slovenskej bezpečnostnej obce a obranného priemyslu. „Treba oceniť prínos takejto konferencie, ktorá poskytla široké spektrum odborných názorov na bezpečnosť a obranu. Ide o oblasti, ktoré nesmú byť na okraji nášho záujmu,“ uzavrel Ľubomír Galko.
SaS navrhuje zvýšiť výšku materského policajtov aj vojakov
Mohlo by vás zaujímať

08. 01. 2018 | Stanovisko
Sú slovenskí vojaci vždy „tam, kde treba“, alebo niekde chýbajú a niekde by zas nemuseli byť? Je správne Ozbrojené sily SR (OS SR) používať pri záplavách na vrecovanie piesku alebo kopanie odvodňovacích VIAC »

2018 | Programový dokument
Policajný zbor čelí klesajúcej dôvere obyvateľov Slovenska. Opätovné získanie dôvery občanov je popri lepšom a efektívnejšom fungovaní polície jedným z kľúčových cieľov. Niet žiadnych pochybností, že za zlú povesť PZ VIAC »

07. 01. 2019 | Komentár pre Denník N
Toto sú tri autentické príbehy tak, ako sa zhruba udiali v spomienkach ich priamych aktérov a ich rodín. Aj keď by ich možno radšej chceli z pamäti vymazať. Zasiahli a ovplyvnili však životy nás a našej rodiny natoľko, VIAC »


Bezpečnosť a spravodlivosť
Sloboda a solidarita
Vízia 2024
Sloboda a solidarita
40 opatrení pre ľudí
Program SaS
Facebook
Návrat na obsah