SaS: Dokedy sa budeme pozerať na to, ako s nami Turecko zametá? - Ľubomír Galko

Prejsť na obsah
Blogy, stanoviská
SaS: Dokedy sa budeme pozerať na to, ako s nami Turecko zametá?
18. 07. 2016 | Tlačová správa

ErdoganEurópska únia sa dostala do situácie, keď toleruje brutalitu tureckého režimu proti opozícii a nedemokratické excesy tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana. Je to mimoriadne ponižujúca situácia a rozhorčenie demokratickej verejnosti je namieste.

„Neakceptovateľné sú argumenty, že EÚ je v pasci, lebo Turecko má na svojom území tri milióny utečencov a môže ich proti nám kedykoľvek ´nasadiť´. Je to len výraz zbabelosti a slabošstva európskych politikov. Takéto porazenecké postoje, ktoré v únii prevládajú, len dodávajú guráž politikom akým je Erdogana,“ konštatujú predstavitelia strany Sloboda a Solidarita a zároveň sa pýtajú, že dokedy sa budeme pozerať na to, ako turecká vláda s prezidentom s diktátorskými sklonmi zametá s pol miliardou ľudí v Európskej únii?

Turecko je členom NATO a po formálnej stránke demokratickým štátom. Európska únia sa s Ankarou dohodla na miliardových príspevkoch pre utečencov, ktorí sa zdržujú na tureckom území. „Prípadné vydieranie utečencami nie je len obyčajný akt nepriateľstva, ale aj dôkazom, že mäkké formy diplomacie zlyhávajú. Turecko sa už viac ako dekádu vzďaľuje západným normám a víkendový pokus o prevrat vrátane následnej reakcie vlády len potvrdzujú, že do Európskej únie nepatrí,“ dodávajú liberáli.

Európska diplomacia musí tureckú realitu konečne vziať na vedomie so všetkými dôsledkami. „Ak v prípade Ruska spolu s USA ukázala schopnosť pristúpiť až k sankciám, musí sa podobným spôsobom začať pozerať aj na problémy s Tureckom. Európska únia je nepochybne demokratické a mierumilovné spoločenstvo. Práve preto, aby takým zostalo, musí vedieť svoje záujmy razantne brániť,“ uzatvára vedenie SaS.

Richard Sulík, predseda SaS
Jana Kiššová, podpredsedníčka SaS
Ľubomír Galko, podpredseda SaS
Jozef Mihál, podpredseda SaS

Teraza Engelová - Turecko směřuje k diktatuře
Mohlo by vás zaujímať

15. 08. 2016 | Európske noviny
Turecký minister zahraničia Mevlut Cavusogla podľa The Daily Express povedal, že Turecko môže zvažovať vystúpenie z NATO v prípade, že mu Aliancia neposkytne väčšiu podporu. A vraj to bude chyba NATO. VIAC »

29. 08. 2016 | Európske noviny
Ochrana vonkajších hraníc EÚ a stabilizácia štátov, odkiaľ mieria do Európy migranti, sú podľa českého premiéra Bohuslava Sobotku priority českej zahraničnej politiky. , V tejto súvislosti povedal : „Dlhodobo sa VIAC »

20. 09. 2016 | Konzervatívny výber
Slovenskému či inému občanovi EÚ je úplne jedno, kto bude garantovať jeho bezpečnosť a bude napríklad brániť neželanej nelegálnej migrácii. Z akej krajiny bude vojak a pod akým velením. Chce, aby mal hranice EÚ VIAC »


Bezpečnosť a spravodlivosť
Sloboda a solidarita
Vízia 2024
Sloboda a solidarita
40 opatrení pre ľudí
Program SaS
Facebook
Návrat na obsah