Kaliňák by mal byť väzobne stíhaný - Ľubomír Galko

Prejsť na obsah
Blogy, stanoviská
Vyšetrovacie orgány musia v prípade únosu Vietnamca urýchlene konať. Kaliňák by mal byť väzobne stíhaný
03. 08. 2018 | Stanovisko

Únos VietnamcaNajsilnejšie opozičné strany žiadajú väzobné stíhanie pre exministra vnútra a poslanca NR SR Roberta Kaliňáka. Na piatkovej tlačovej besede o tom informovali predstavitelia strany Sloboda a Solidarita (SaS) a hnutia OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti (OĽANO).

Ako povedal predseda SaS Richard Sulík, po desiatich rokoch vládnutia Ficoví ľudia zo Smeru nepoznajú akékoľvek hranice. Najnovšie je exminister vnútra Kaliňák podozrivý zo štátneho terorizmu. „Dôrazne vyzývam Generálnu prokuratúru SR, aby nečakala ani minútu a po vypočutí investigatívnej novinárky Moniky Tódovej a policajtov, o ktorých napísala vo svojom odhaľujúcom článku, vykonali všetko, čo sa od nezávislej inštitúcie tohto druhu očakáva. Orgány činné v trestnom konaní sú pod drobnohľadom nielen nás, demokratickej opozície, ale najmä verejnosti. Slušných ľudí, ktorým sa ťažko pozerá na to, ako vláda unáša nielen peniaze z vreciek, ale už aj cudzích štátnych občanov vládnym špeciálom,“ tvrdí R. Sulík a vyzval na odchod ministerku vnútra Denisu Sakovú. „Toto je v európskej rovine jedna z najväčších možných hánb, aká sa dá vyprodukovať. Opäť sa ukázalo, aký je Robert Kaliňák nebezpečný. Vykľul sa z neho najhorší minister vnútra. Neštíti sa naozaj ničoho. Ak sa tieto podozrenia potvrdia, použil štát na to, aby robil láskavosti svojim kamošom,“ doplnil Sulík.

Predsedníčka poslaneckého klubu OĽANO Veronika Remišová pokladá za neprijateľné, že vláda sa mala priamo podieľať na únose Vietnamca a nechala sa zneužiť tajnou službou rozvojovej krajiny. „Dnes to bol občan cudzieho štátu, ktorého pomáhali uniesť naše štátne orgány, nabudúce to môže byť Slovák, ktorý možno bude nepohodlný súčasnej vláde. Ak dovolíme, aby sa takýmto hrubým spôsobom zneužívali štátne orgány, sme opäť v mečiarizme,“ vyjadrila sa V. Remišová s tým, že „Robert Kaliňák a všetci, ktorí tento únos kryli, mohli spáchať viacero závažných trestných činov. Generálny prokurátor by okamžite mal vytvoriť vyšetrovací tím a začať vyšetrovanie. Ak bude prokurátor naďalej pasívny, svojou nečinnosťou kryje tieto trestné činy.“ Doterajšie odmietanie vyšetrovania okolností únosu slovenskou políciou a prokuratúrou je podľa predsedníčky poslaneckého klubu OĽANO obrovským zlyhaním. „Naše bezpečnostné zložky nevedia z Belize dostať viacnásobného vraha, no neváhajú pomáhať pri únose cudzieho štátneho príslušníka, ktorému zabezpečia lietadlo, odvoz a nedivila by som sa, ak by mu vystavili aj falošný pas,“ uviedla poslankyňa NR SR, podľa ktorej okrem predstaviteľov Smeru zlyhala aj SNS. „Šéf tajnej služby je osobný nominant Andreja Danka. Načo nám je tajná služba za 50 miliónov eur, keď jej priamo pod nosom robí svoju operáciu tajná služba iného štátu?“ pýta sa Remišová a dopĺňa: „Vláda Petra Pellegriniho robí Slovensku neodpustiteľná hanbu, poškodzuje dobré meno a národné záujmy Slovenska.“

Podpredseda SaS Ľubomír Galko očakáva veľmi razantný postup vyšetrovacích orgánov. „Trváme na tom, aby všetkým policajtom, ktorí sú do prípadu zainteresovaní, bola pridelená zvýšená ochrana. Mali by byť urýchlene vypočutí,“ uviedol tímlíder SaS pre vnútornú a vonkajšiu bezpečnosť a doplnil: „Sme presvedčení, že bývalý minister vnútra Robert Kaliňák a šéf protokolu ministerstva vnútra Radovan Čulák by mali byť väzobne stíhaní.“ Galko avizoval, že poslanci SaS v prípade hlasovania mandátového a imunitného výboru parlamentu na vydanie poslanca Kaliňáka na väzobného stíhanie budú hlasovať za toto vydanie.

„V tejto chvíli sa ja ako občan SR aj so svojou rodinou necítim bezpečne. Ako chránia moju rodinu, priateľov a všetkých ľudí na Slovensku zložky štátu, keď nie sú schopné odhaliť bezprecedentný únos vládnym lietadlom?“ pýta sa poslanec za OĽANO Ján Marosz. „Vyzývame Slovenskú informačnú službu na čele s jej riaditeľom, aby v čo najväčšej miere pravdivo informovali občanov Slovenska o únose vietnamského občana,“ uzavrel Marosz.
Kaliňák by mal byť väzobne stíhaný
Mohlo by vás zaujímať

16. 02. 2018 | Aktuality.sk
V rubrike Politická aréna dnes píše exminister obrany a poslanec SaS Ľubomír Galko o kauze odpočúvanie. Poslanci koalície Smer-SD, SNS a Most-Híd 13. februára 2018 navrhli v rámci rokovania parlamentu VIAC »

21. 11. 2017 | Stanovisko
Strana Sloboda a Solidarita (SaS) žiada vládu Slovenskej republiky, aby v súvislosti s nákupom transportérov, ktoré sa majú vyrábať za významného prispenia strojárskych podnikov na Slovensku, predložila Výboru VIAC »

04. 04. 2017 | Európske noviny
„Pri výdaji materiálu v Muničnom sklade ozbrojených síl v Trenčíne – Kubrej bolo zistené, že v sklade chýba istá časť materiálu. Preto bola okamžite nariadená inventarizácia a zriadená vyšetrovacia komisia, ktorá VIAC »


Bezpečnosť a spravodlivosť
Sloboda a solidarita
Vízia 2024
Sloboda a solidarita
40 opatrení pre ľudí
Program SaS
Facebook
Návrat na obsah