Robert Kaliňák demoralizuje policajtov a ohrozuje bezpečnosť občanov - Ľubomír Galko

Prejsť na obsah
Blogy, stanoviská
Robert Kaliňák demoralizuje policajtov a ohrozuje bezpečnosť občanov
19. 10. 2016 | Denník N

KorupciaPolicajti majú za ministra človeka, ktorý už úplne stratil rešpekt pred svojimi podriadenými.

Počas krátkeho času sme sa dozvedeli hneď o niekoľkých škandalóznych konaniach príslušníkov Policajného zboru.

Prípad prvý

Slovenka si vzala za manžela muža zo Saudskej Arábie, ktorý ju počas manželstva psychicky aj fyzicky týral, doslova ju mlátil. Niekoľkokrát sa obrátila na políciu, ktorá jeho konanie vyhodnotila len ako priestupok. V poslednom rozhodnutí o odmietnutí trestného oznámenia vyšetrovateľka Policajného zboru uviedla ako dôvod, že podľa islamského práva šaríja musí žena zniesť manželove tresty – fackanie alebo ignorovanie (!) –, keďže prijala moslimské zvyklosti.

Teraz, keď sa prípad prevalil mediálne, postup polície prešetruje generálna prokuratúra. Vyšetrovateľka pravdepodobne unikne trestu, lebo už uplynulo toľko času, že ju nie je možné ani disciplinárne stíhať.

Prípad druhý

V resocializačnom zariadení zamestnanec, terapeut, pohlavne zneužil 14-ročné dievča. Trestné oznámenie, ktoré podala matka dievčaťa, vyšetrovateľ zastavil s tým, že spáchanie skutku bolo síce potvrdené, ale nebola preukázaná subjektívna stránka konania páchateľa. To znamená, že zamestnancovi tohto zariadenia stačilo, aby sa vyhovoril, že nevedel, že dieťa ešte nemá 15 rokov. Pričom je zrejmé, že terapeut je oboznámený s vekom detí, ktoré sú mu zverené.

Čo je však dôležitejšie, v resocializačnom zariadení sa pozerá na dieťa ako na chránenú osobu až do 18 roku jeho života. Napriek tomu vyšetrovateľ rozhodol tak, ako rozhodol. Podobne ako v predchádzajúcom prípade bolo vyšetrovanie obnovené až po mediálnom prevalení prípadu.

Zistilo sa, že vyšetrovateľ nevykonal všetky nevyhnutné a reálne dostupné výsluchy svedkov a nezaobstaral relevantné listiny a v procese dokazovania tiež porušil viaceré ustanovenia Trestného poriadku. O treste pre vyšetrovateľa sa nehovorí ani v tomto prípade.

Prípad tretí

Mladých chlapcov, 13- a 16-ročného, pokojne kráčajúcich domov, približne 150 metrov od domova doslova „prepadli“ traja policajti v civile. Vyskákali na nich z neoznačeného auta a preukázali sa kartičkou Polícia. Chlapci sa zľakli, že ide o prepad, jeden spanikáril, začal utekať, za čo si vyslúžil nekompromisné zrazenie na zem, hmaty, chvaty, zranenia na rukách aj nohách a putá. Druhému nedovolili zatelefonovať na políciu. Policajti im údajne kontrolovali vrecká a hľadali drogy. Našli im vo vreckách kindervajcia. Policajti to odmietajú, tvrdia, že mali podozrenie na alkohol a bolo už veľa hodín (20:20!), tak chlapcov preventívne skontrolovali, keď ich videli na ulici. Nie je však jasné, prečo by si chlapci tento príbeh vymýšľali, respektíve prikrášľovali. Obaja chlapci aj ich rodičia majú z tohto nezmyselného zákroku traumu.

Rodičia dávajú oficiálnu sťažnosť na postup príslušníkov Policajného zboru, ich šance uspieť sú však minimálne, ak nie žiadne.

Toto sú tri náhodne vybraté prípady, ktoré nedávno zarezonovali. Ak by sme si dali tú prácu, našli by sme ich určite viac. Na zamyslenie to však bohato stačí.

Ako bývalý minister silového rezortu si vážim neľahkú prácu príslušníkov ozbrojených zborov – vojakov, policajtov, hasičov, príslušníkov Zboru väzenskej a justičnej stráže aj colnej správy. Som presvedčený, že v Policajnom zbore je množstvo čestných a slušných policajtov, ktorí chcú vykonávať svoju prácu poctivo – či ide o vyšetrovateľov, alebo chlapov „v teréne“.

Ibaže títo policajti majú dnes za ministra človeka, ktorý je podozrivý z viacerých vážnych zločinov, ktorý sa navyše samovyšetruje. To, že osoba Roberta Kaliňáka, stále zotrvávajúca v kresle ministra vnútra, je nonsens a niečo neuveriteľné, vedia už nielen všetci na Slovensku, ale aj v iných európskych krajinách. Už aj takí alibisti, ako je Gábor Gál alebo Lucia Žitňanská, otvorene hovoria, že by mal minister vnútra odísť. Napriek tomu začínajú presakovať informácie, že aj keď bol Robert Kaliňák už uzrozumený, že po skončení slovenského predsedníctva (január 2017) vo funkcii skončí, on aj celý Smer-SD sa pohrávajú s myšlienkou, že by celú kauzu nechali „vyhniť“ a Kaliňák by v kresle nakoniec zostal.

Toto je doslova šialené uvažovanie. Robert Kaliňák totiž už úplne stratil rešpekt pred svojimi podriadenými. Vyšetrovateľka z prvého prípadu aj vyšetrovateľ z druhého prípadu, aj agresívni policajti z tretieho prípadu si môžu povedať: „Keď tam môže byť Kaliňák, prečo by som tam nemohol byť aj ja.“ A to isté si o nich môžu povedať aj ich nadriadení, ktorí by ich mali za neschopnosť alebo brutalitu poslať kadeľahšie. Nespravia to, lebo... veď aj Kaliňák zostáva.

Cynik by povedal, že neustále držanie ministra Kaliňáka vo funkcii je to isté ako ponechať vo funkcii strážcu domu, aj keď sa ukázalo, že je kleptoman.

Nebuďme však cynickí, pomenujme si to pravdivo. Robert Kaliňák a jeho zotrvávanie vo funkcii demoralizuje celý Policajný zbor. Je to doslova hazard s morálnym aj ľudským potenciálom, ktorým ešte polícia disponuje. Je to hazard aj s bezpečnosťou občanov Slovenska. A v neposlednom rade je to hazard aj s našou vlasťou ako právnym štátom.

Preto je žiaduce prestať nesmelo vyslovovať v rozhovoroch s novinármi úvahu, že „dobre by bolo, ak by odišiel“ alebo „mal by odísť“, ale Lucia Žitňanská, František Šebej, Peter Kresák, Gábor Gál a ďalší by sa mali zaťať a pohroziť odchodom z vládnej koalície, pokiaľ Kaliňák neodstúpi. A dokopať k tomu aj Bélu Bugára.

Tento krok stále dlhujú nielen sebe, ale aj celému Slovensku.

Výraz klamať "na Kaliňáka" pomaly zľudovel. Rokovanie o mimoriadne drzej kauze
Mohlo by vás zaujímať

Smrť chlapcaKeby Kaliňák a Gašpar počúvali, ten mladý chlapec by zrejme žil
26. 06. 2017 | Európske noviny
Pred niekoľkými dňami polícia zastrelila 17-ročného chlapca. Policajná hliadka si všimla podozrivé osobné vozidlo. Podozrivé bolo preto, lebo toto auto policajti poznali – viackrát predtým ho šoféroval mladý VIAC »

Korupcia na SlovenskuV čom je prokurátor Kováčik špeciálny? No hádajte!
27. 02. 2017 | Európske noviny
Slovensko je krajina neobmedzených možností. Iba v takej je možné mať v kresle skompromitovaného ministra vnútra a skompromitovaného premiéra, ktorí sa ľuďom vyslovene drzo smejú do očí. A môžu – majú VIAC »

Fico, Kaliňák, BašternákÚsmev, z ktorého mrazí
26. 09. 2016 | Európske noviny
Na mimoriadnom zasadnutí NR SR sa minulý týždeň nepodarilo odvolať ani Roberta Fica z pozície predsedu vlády, ani Roberta Kaliňáka (ten už bol odvolávaný v krátkom časovom slede po druhýkrát) z pozície ministra VIAC »


Bezpečnosť a spravodlivosť
Sloboda a solidarita
Vízia 2024
Sloboda a solidarita
40 opatrení pre ľudí
Program SaS
Facebook
Návrat na obsah