Komentátor a politologička na hnilom člne - Ľubomír Galko

Prejsť na obsah
Blogy, stanoviská
Komentátor a politologička na hnilom člne
26. 07. 2016 | Konzervatívny výber

kauza BašternákMusím priznať, že k napísaniu tohto článku ma inšpiroval aj jeden mladý politický komentátor. Ukončená politológia, čitateľov priemerne asi 500, neskutočné ego. Voličov aj politikov - zvyčajne opozície a zvyčajne zo SaS - zvykne zosmiešňovať, pomaly až urážať. Dokonca nám venuje aj statusy na sociálnej sieti, takže to pomaly vyzerá až na obsesiu. Ruka v ruke s tým ide to, že v diskusiách nekorektne zotiera aj svojich názorových oponentov; skrátka pravda je vždy len tá jeho.

Naposledy som zachytil, ako na sociálnej sieti, keď už nevedel v diskusii „kudy kam“, to zaklincoval zhruba tým, že ho nebude o politike poučovať niekto, kto ani nemal prinajlepšom skriptá o úvode do politológie v rukách a parlament zvnútra možno ani nevidel. On vraj tiež druhú stranu nepoučuje o jej remesle. A bolo po debate.

V tejto súvislosti som si spomenul na chalaniska, čo mal len strednú školu, tuším „len“ nejaké gymnázium to bolo, programovať sa učil prakticky sám a nastúpil so mnou tesne po revolúcii do PVT, a.s.  A poviem vám, že to bol  neskutočne šikovný programátor!  Skvele zapadol do nášho programátorského tímu, kde sa to hemžilo nami – absolventmi kybernetiky na MFF UK, či informatikmi na Elektrofakulte. Častokrát dokonca prišiel so skvelými vlastnými nápadmi a algoritmami. Aj spracovanie historicky prvých parlamentných volieb náš tím vtedy programoval – a úspešne. Pritom my sme milého chalana vlastne podľa logiky pána politológa vtedy mali poslať do  kelu. Nemáš školu – neotravuj…

Ale nie o tom som vlastne chcel, aj keď na úvod sa to možno hodí. O pánovi Máriusovi a pani Viere som chcel.

Pán Márius a tisíckrát opakovaná lož

Pán Kopcsay opäť bojuje so SaS a OĽANO a celé to opäť postavil na tom, že Richard Sulík povalil vládu. Normálne žasnem. Treba sa ozvať, aj keď je to otrepané, že vládu povalili Miklošove a Dzurindove intrigy a slabosť Ivety Radičovej. A tak to  už po 1001 – krát urobím. Nepredpokladám, že pán Kopcsay by vedel odpovedať jedným ANO / NIE na dve otázky :

  • Ste za zotrvanie Slovenska v NATO?
  • Ste za vystúpenie Slovenska z EÚ?

Ale predpokladám, že keby mu ich niekto takto položil a vyžadoval od neho buď ÁNO alebo NIE, považoval by ho za nekorektného, perfídneho človeka a odmietol by odpovedať. To je podstatné – ODMIETOL BY ODPOVEDAŤ.

A preto by už mohol pochopiť aj on tak, ako od 2011-eho už mnohí, že poslanci SaS nedokázali odpovedať jednou odpoveďou na otázku, či chcú posielať šialené peniaze, ktoré sa nikdy nevrátia, do Grécka a zároveň, či sú za dôveru vlády Ivety Radičovej, tak radšej ODMIETLI ODPOVEDAŤ – nehlasovali.

Ale písať v tomto čase, keď opozícia aj za pomoci časti verejnosti (alebo naopak) bojujú svoj spravodlivý zápas za odvolanie skorumpovaného ministra vnútra, také nezmysly, že Sulík vydláždil Ficovi cestu v roku 2012, že sa tým začala deštruovať politická scéna a dokonca sa masívne začal presadzovať ruský vplyv a propaganda a za toto všetko môže ten démon Sulík – by už malo nabádať, ak nie k zmene povolania, tak aspoň k dlhej dovolenke.

Pani Viera a najhoršia opozícia v celom vesmíre a okolitých dedinách

Odmyslím si fakt, že pani Žúborová šéfuje katedre politológie, kde pôsobí ako asistent  popletený poslanec Smeru – SD Blaha a nebudem konšpirovať, že sa časť jeho „excentrického“ intelektu nechtiac prenieslo aj na ňu. Jej komentár je tu.

Pokladám však za hrubý amaterizmus, alebo rovno zlý úmysel, čo len naznačovať, že opozícia sa nevenuje odborným témam po tom množstve odborných diskusií našich poslancov  – Galek, Ivan, Mihál, Kiššová, Jurzyca, Klus, Baránik, Blahová, Gröhling, Zemanová a ďalší – s predstaviteľmi vládnej koalície;  po nespočetnom množstve ich odborných tlačoviek, vystúpení v parlamente (už teraz sú oveľa aktívnejší ako predstavitelia ktorejkoľvek opozičnej strany v minulosti), po nespočetnom množstve ich odborných komentárov, článkov, blogov. Nehovoriac o tom, že naše návrhy v parlamente (len na úvodnej schôdzi ich bolo 40 z Agendy 2020) pani úplne odignorovala.

Zrejme páni Frešo s Fedorom, Figeľ s Muránskym (prípadne Hrušovským a J. Mikloškom) a Bugár s Hrnčiarom boli pre pani politologičku tá správna opozícia a správna alternatíva voči vláde. Nuž, proti gustu žiaden dišputát.

Dospieť k záveru, že dnes je na Slovensku najhoršia opozícia, aká tu bola, podložiť to falošnými argumentmi, oceniť pritom Mariána Kotlebu, ako to dobre robí, je taká profesionálna diskvalifikácia pani Viery a cez ňu aj kompromitácia politológie ako vedy, že by sa mali politológovia ozvať.

Na popis takéhoto odignorovania aktivít opozície, v tomto prípade strany SaS, si pomôžem príkladom. Pred vstupom do politiky som pôsobil ako riaditeľ obchodnej akciovej spoločnosti, ktorá zastrešovala niekoľko veľkoobchodov a stovky maloobchodov na Slovensku. Vystupoval som v jej mene, vyjednával obchody s dodávateľmi, dohadoval rámcové celoročné podmienky, bonusy, marketingové a iné akcie. Viem si celkom dobre predstaviť, ako by so mnou zatočili akcionári spoločnosti, ak by som napríklad vyrokoval do letáku narýchlo a laxne nejaké hnusné oplátky s odôvodnením, že alternatíva (pri vtedajšej širokej ponuke) neexistovala, lebo by sa mi iné produkty jednoducho nechcelo zháňať alebo sa s nimi oboznamovať (a pritom by som ich mal takpovediac pod nosom). Asi by so mnou vyrazili dvere. S pani šéfkou katedry portál Aktuality či iné médiá po tomto rozhovore zrejme dvere nevyrazia, ale novinári  by tiež mohli počas rozhovoru rozmýšľať a nesprávať sa ako kapre, ktoré spapajú všetko, čo padne do rybníka.

Pani Žuborovej uniká jedna vec – nie my politici, ale médiá rozhodujú o tom, čomu venujú viac priestoru – či „škandalóznym veciam“ – Bašternák, Kaliňák, Fico… alebo odborným témam, ktoré vyžadujú od novinárov i čitateľov určité znalosti, úsilie a nie sú také sexi.  Ale povedať, že sa opozícia viac venuje škandalóznym veciam, je nekorektné a zavádzajúce. Povedať, že opozícia nemá pripomienky k návrhom vlády, znamená zas toto: Pani politologička nevie, že vláda žiadne nepredkladá. Komentujeme a pripomienkujeme prakticky všetko, teda aj to málo, čo je súčasná koalícia popri rozkrádaní a ochrane Bašternákovskej mafie schopná vyprodukovať. Apropo, ako by pani politologička pripomienkovala návrh štátneho rozpočtu na rok 2017, ktorému chýbajú čísla? https://www.slov-lex.sk/legislativne-procesy/-/SK/dokumenty/LP-2016-733

Pani Viera si ďalej myslí, že protesty by mali organizovať buď občania alebo mimoparlamentmé strany. Fajn. A čo keď to občania nespravia a mimoparlamentnej strane (Kaníkovej) tam príde maximálne 25 ľudí? Máme na to kašlať?

Veľmi radi by sme boli, ak by protesty robil niekto iný – rôzni aktivisti, známe osobnosti, odbory, mimovládky, ale neurobili to. A to je skrátka fakt! Máme my v opozícii dovolenkovať? My sa snažíme vzorne si plniť úlohy opozície a robíme to z presvedčenia. Je toto na kritiku?

Osobný epilóg na záver  

Neviem, či v histórii Slovenska bol niekedy úspešným politikom absolvent politológie alebo politický komentátor, aj keď viem, že mnohí to skúšali – a stroskotali Jedno viem však iste – chce to viac pokory, nadhľadu, intelektuálnej poctivosti a menšie ego. Inak je to len plavba na hnilom člne.

Aj Prešovčania vyjadrili svoje opovrhnutie nad zločincami, ktorí pľundrujú Slovensko
Mohlo by vás zaujímať

04. 07. 2016 | Európske noviny
Odkaz, ktorý dnes posielajú čelní politickí predstavitelia našim obyvateľom, znie: Na Slovensku sa môže kradnúť, môže sa podvádzať, len sa o tom nesmie rozprávať, aby sa o tom nedozvedelo zahraničie. VIAC »

18. 07. 2016 | Európske noviny
Výzva na odstúpenie od predstaviteľa iného štátu kvôli podozreniu z korupcie je historicky najväčšia hanba, aká sa ministrovi slovenskej vlády doteraz stala. Obzvlášť, keď túto výzvu adresovala Robertovi Kaliňákovi VIAC »

19. 10. 2016 | Denník N
Policajti majú za ministra človeka, ktorý už úplne stratil rešpekt pred svojimi podriadenými. Počas krátkeho času sme sa dozvedeli hneď o niekoľkých škandalóznych konaniach príslušníkov Policajného zboru. VIAC »


Bezpečnosť a spravodlivosť
Sloboda a solidarita
Vízia 2024
Sloboda a solidarita
40 opatrení pre ľudí
Program SaS
Facebook
Návrat na obsah