List generálnemu riaditeľovi RTVS - Ľubomír Galko

Prejsť na obsah
Blogy, stanoviská
List generálnemu riaditeľovi RTVS J. Rezníkovi
31. 10. 2017 | Stanovisko

Vážený pán riaditeľ,

pred poslednou voľbou riaditeľa RTVS strana SaS ako jediná parlamentná strana uskutočnila verejný híring kandidátov na túto pozíciu. Na tomto híringu jednotliví kandidáti prezentovali členom nášho poslaneckého klubu svoje predstavy riadenia RTVS. Spravili sme tak preto, lebo sme cítili mimoriadnu zodpovednosť za výber najvhodnejšieho kandidáta na túto pozíciu. Verejnoprávna televízia a rozhlas totiž niekoľkokrát v minulosti čelili hrubým atakom na ich politické ovládnutie, čo sa viackrát  aj v minulosti stalo. A STV či SRo boli politikmi počas niektorých vlád znormalizované tak, že sa v tom čase stali doslova slúžkou vládnej moci. Toto sa vždy, samozrejme, udialo za aktívnej participácie ich najvyššieho manažéra, teda generálneho riaditeľa. Preto považujeme za kľúčové, aby túto pozíciu zastával nestranný a zdatný manažér a profesionál.

Na verejnom vypočutí na našom klube ste sa zúčastnili aj Vy a rovnako ako ostatní kandidáti ste odo mňa dostali jedinú konkrétnu otázku. Aký postup budete ako riaditeľ presadzovať a uplatňovať voči politikom, čo odmietnu účasť s relevantným spoludiskutujúcim v diskusnej relácii, ktorého im RTVS vyberie.

Odpovedali ste  jednoznačne: Ak ktokoľvek takéto niečo spraví, RTVS uplatní princíp prázdneho kresla. Povedali ste, že rovnako to spravíte teraz, keď je pri moci súčasná vládna koalícia a rovnako v budúcnosti, teda po najbližších voľbách, ak by to bolo naopak a moc by prevzala opozícia alebo by mala koalícia iné zloženie. Prisľúbili ste tento postup uplatňovať vždy. Akiste si, pán riaditeľ, na túto situáciu, teda na moju otázku aj vašu odpoveď spomínate.

Keďže však v súčasnosti RTVS opakovane postupuje v rozpore s týmto vašim sľubom, dovoľujem si vás požiadať, aby ste sa váhou svojej funkcie zasadili o jeho plnenie.

Pre tento účel spomeniem dva prípady:

  • Už dvakrát sa stalo, že bol pozvaný ako spoludiskutér do Sobotných dialógov do SRo ku mne ako bývalému ministrovi obrany terajší minister obrany Peter Gajdoš (SNS). Pán Gajdoš pozvanie oba razy odmietol a poslal namiesto seba štátneho tajomníka. Pozvanie som prijal a prijmem aj v budúcnosti, lebo štátneho tajomníka Ondrejcsáka považujem za zdatného odborníka a vhodného partnera do diskusie, avšak som presvedčený, že občania, ktorí platia koncesionárske poplatky, majú právo vypočuť si aj názorovú polemiku najvyššieho šéfa rezortu s jeho predchodcom z opozície.

  • 22.10.2017 v relácii O 5 minút 12 sa malo diskutovať o škandalóznej odmene právnej kancelárii Radomíra Bžána a podnikateľskom prostredí. Za SaS bola do relácie pozvaná poslankyňa NR SR a predsedníčka hospodárskeho výboru Jana Kiššová, podpredsedníčka našej strany. Za vládu sa mal na diskusii zúčastniť minister hospodárstva Peter Žiga, podpredseda strany Smer – SD. Svoju účasť v stredu, 18.10.2017 najprv potvrdil. Na druhý deň, vo štvrtok, 19.10.2017 však túto účasť zrušil a RTVS témy diskusie zrušila vrátane pozvania poslankyne SaS Kiššovej.

Obzvlášť druhý prípad pokladám za neprijateľný, lebo ak by ste ho uplatňovali aj naďalej, znamenalo by to, že vládna koalícia takto môže rušiť nepríjemné témy v RTVS jednoducho tým, že sa na diskusiách o nich nik z jej predstaviteľov nezúčastní.

Dovoľujem si vás preto požiadať ešte jedenkrát, aby ste plnili sľub, ktorý ste nám na verejnom vypočutí dali a aby ste sa zároveň držali zákona o RTVS a štatútu tohto verejnoprávneho média.

Zároveň vám oznamujem, že v záujme transparentnosti a informovania verejnosti tento môj list vám aj vašu odpoveď zverejním. Prajem Vám veľa pracovných úspechov.

S úctou

Ľubomír Galko
podpredseda SaS

Mohlo by vás zaujímať

21. 08. 2017 | Európske noviny
Eurofondový megaškandál, priznanie viny pána domáceho, že je daňový podvodník, ale účinne to ľutuje, hrozba okamžitého sťahovania z luxusného bytu, postaveného z peňazí, ulúpených obyvateľom Slovenska na VIAC »

30. 11. 2016 | Denník N
Robert Fico by sa už nikdy nemal postaviť pred študentov na nejakej škole s cieľom vymývať im mozgy. Počas uplynulých dní mali občania možnosť niekoľkokrát vidieť v plnej paráde klon Vladimíra Mečiara. Neboli to VIAC »

20. 09. 2016 | Hospodárske noviny
Takmer 700-tisíc eur, presnejšie 684-tisíc eur, zhruba 20 mil. slovenských korún, zaplatil rezort pôdohospodárstva televízii TA3 za dva reklamné šoty, desať polhodinových dokumentárnych filmov a dvanásť VIAC »


Bezpečnosť a spravodlivosť
Sloboda a solidarita
Vízia 2024
Sloboda a solidarita
40 opatrení pre ľudí
Program SaS
Facebook
Návrat na obsah