Minister Plavčan na chaotickom brífingu zavádzal - Ľubomír Galko

Prejsť na obsah
Blogy, stanoviská
Minister Plavčan na chaotickom brífingu zavádzal
14. 08. 2017 | Tlačová správa SaS

Za chaotický a zavádzajúci označil poslanec NR SR a tímlíder SaS pre školstvo Branislav Gröhling brífing ministra školstva Petra Plavčana, na ktorom mal vysvetliť mega škandál s prideľovaním eurofondov na vedu a výskum.

„Minister Peter Plavčan minimálne v piatich veciach zavádzal. Po prvé, nie je pravda, že zastavil obe výzvy, ešte počas brífingu nič také nebolo zverejnené na oficiálnych stránkach. Po druhé, minister tvrdil, že neodišlo žiadne euro, ale ak majú firmy podpísané zmluvy, môžu už teraz robiť verejné obstarávania. Ak minister tvrdí, že warning list je iba preventívny nástroj, tak prečo ruší jednu z výziev? Minister tiež povedal, že nebude robiť kádrovaka na priamo zriadených organizáciách rezortu, ale veď ministerstvo školstva je ich zriaďovateľom a Výskumná agentúra patrí pod ministra školstva, on menuje ľudí, môže vytvárať, zlučovať či rušiť tieto organizácie. A povedal aj to, že nemôže meniť podmienky výziev, ale veď práve to na jeho rezorte urobili,“ vymenoval B. Gröhling zavádzajúce tvrdenia z brífingu P. Plavčana.

Tímlíder SaS pre školstvo komunikuje o škandále s predstaviteľmi Európskej komisie. „Mám informácie, že Európska komisia nám tieto projekty nepreplatí. To znamená, že to zaplatíme zo štátneho rozpočtu, z kapitoly ministerstva školstva. Len pri 10% projektov to bude okolo 40 miliónov eur, to sme mohli využiť napríklad na nové učebnice, toľko potrebných asistentov či zvyšovanie platov učiteľov,“ uviedol Branislav Gröhling.

Minister Plavčan síce informoval o tom, čo urobil, ale medzi riadkami len potvrdil to, aký je nekompetentný, vyhlásil podpredseda SaS Ľubomír Galko. „Dôvody, pre ktoré ho navrhujeme odvolať, stále trvajú. Mimoriadna schôdza na jeho odvolanie bude akýmsi testom koalície a jej súdržnosti,“ povedal Ľ. Galko a doplnil: „Najlepším riešením dnešného stavu sú podľa SaS predčasné voľby. Táto vláda nemá vôľu na nič, hrajú pozičné hry, navzájom sa vydierajú. A ak sa nakoniec dohodnú, bude zo znamenať len jedno – spája ich rovnaký motív: nahrabať čo najviac.“

Peter Plavčan dnes na tlačovke pripomínal zlodeja, ktorého prichytíte, že kradne cez dieru v plote alebo aby sme teda boli korektní, ktorého prichytíte, že takéto kradnutie cez dieru v plote umožnil a on je niekoľko týždňov ticho a následne pred vás napochoduje aj so stavebnou firmou, aby vám vysvetlili, ako plot opravia a dieru zalátajú a tým pokladá vec za vybavenú.<br /><br />Na otázky prečo boli vo výbere úspešné aj firmy, ktoré majú nulové obraty a počet zamestnancov nula a vede sa nikdy nevenovali, a naopak, renomované firmy, ktoré zamestnávajú desiatky odborníkov a venujú sa napríklad vede v oblasti výskumu liekov proti určitým druhom rakoviny a iným závažným ochoreniam a vo výbere neuspeli, sme odpoveď nedostali.<br /><br />Takisto ani na otázky, prečo hodnotili aj hodnotitelia, ktorí danej problematike nerozumejú a ich hlavnou kvalifikáciou je prepojenosť na SNS alebo rovno na jej predsedu Andreja Danka.<br /><br />No, lebo na to sa vlastne odpovedať normálnym spôsobom ani nedá.<br /><br />Dôvody, pre ktorého navrhujeme ministra školstva odvolať, preto stále trvajú. Mimoriadna schôdza k na jeho odvolanie bude akýmsi testom tejto korupčnej koalície a jej súdržnosti.
Mohlo by vás zaujímať

02. 08. 2017 | Tlačová správa SaS
Strana Sloboda a Solidarita (SaS) opakovane vyzýva ministra školstva, vedy, výskumu a športu SR Petra Plavčana, aby okamžite rezignoval zo VIAC »

08. 08. 2017 | Tlačová správa SaS
Predseda Slovenskej národnej strany Andrej Danko, ktorý spustil koaličnú krízu, sa dnes po koaličnej rade ani nebol schopný postaviť pred novinárov. Rovnako ani premiér a predseda Smeru-SD Robert Fico, ktorý sa VIAC »

18. 07. 2017 | Tlačová správa SaS
Ani pri najlepšej vôli strana Sloboda a Solidarita (SaS) nemôže nájsť zhodu v národnoštátnych záujmoch Slovenska so Smerom-SD, lebo populisti VIAC »


Bezpečnosť a spravodlivosť
Sloboda a solidarita
Vízia 2024
Sloboda a solidarita
40 opatrení pre ľudí
Program SaS
Facebook
Návrat na obsah