Ministerstvo obrany tají informácie o miliardovej zákazke, mali spraviť medzinárodnú súťaž - Ľubomír Galko

Prejsť na obsah
Blogy, stanoviská
Ministerstvo obrany tají informácie o miliardovej zákazke, mali spraviť medzinárodnú súťaž
23. 08. 2017 | Tlačová správa SaS

Nákup obrnených vozidielJe nonsens, že ministerstvo obrany o miliardovom nákupe transportérov pre armádu priebežne neinformuje verejnosť, poslancov Výboru NR SR pre obranu a bezpečnosť a dokonca ani firmy, ktoré by mohli mať záujem dodať armádne vozidlá. Vyhlásil to podpredseda SaS Ľubomír Galko v súvislosti s prípravou dvoch nákupov obrnených vozidiel za celkovo 1,2 miliardy eur.

„Je chybou, že na ministerstve obrany nespravili súťaž a teraz sú v časovom tlaku kvôli záväzku mechanizovanej brigády do roku 2018. Súčasné vedenie rezortu je tam už dosť dlho na to, aby mohla byť súťaž zrealizovaná. Dnes len hasia požiar, navyše netransparentným spôsobom,“ vyhlásil Galko.

Exminister obrany by pri tomto nákupe preferoval medzinárodnú súťaž. „Je to nielen najtransparentnejšie riešenie, ale aj najefektívnejšie, lebo vždy sa vygeneruje najvýhodnejšia cena.“

Podľa Galka vzhľadom na časový sklz celý proces pravdepodobne smeruje k dohode goverment-to-goverment. „Ani to však nie je isté, keďže chýbajú informácie. Aj tento proces by sa dal robiť aspoň zúženým výberovým konaním, to znamená, jednotlivé národné vlády, resp. firmy by verejne predložili svoje ponuky,“ uviedol tímlíder SaS pre vnútornú a vonkajšiu bezpečnosť.

Na najbližší brannobezpečnostný výbor Ľubomír Galko požiada o zaradenie špeciálneho bodu. „Požiadam o prítomnosť ministra obrany a náčelníka generálneho štábu, aby podali komplexnú informáciu o celom tomto nákupe a jeho súčasnom stave,“ uzavrel poslanec NR SR.

Pri otázkach, týkajúcich sa bezpečnosti Slovenska je strana SaS nápomocná a konštruktívna
Mohlo by vás zaujímať

04. 04. 2017 | Európske noviny
„Pri výdaji materiálu v Muničnom sklade ozbrojených síl v Trenčíne – Kubrej bolo zistené, že v sklade chýba istá časť materiálu. Preto bola okamžite nariadená inventarizácia a zriadená vyšetrovacia komisia, ktorá VIAC »

07. 02. 2017 | Európske noviny
Národná rada minulý týždeň schválila návrh na vyslanie príslušníkov Ozbrojených síl Slovenskej republiky na výcvik do Lotyšskej republiky z dielne slovenského ministerstva obrany. Do Lotyšska pôjde 152 VIAC »

01. 02. 2017 | Tlačová správa SaS
Slovenské ozbrojené sily prešľapujú na mieste. Máme zastaralú techniku, infraštruktúra je v zlom stave, máme nedostatočnú výzbroj a výstroj. VIAC »


Bezpečnosť a spravodlivosť
Sloboda a solidarita
Vízia 2024
Sloboda a solidarita
40 opatrení pre ľudí
Program SaS
Facebook
Návrat na obsah