Nábor vojakov je nedôveryhodný - Ľubomír Galko

Prejsť na obsah
Blogy, stanoviská
Nábor vojakov je nedôveryhodný
19. 03. 2019 | Tlačová správa SaS

Slovenskí vojaciNáboru nových vojakov, ktorému velí minister obrany Peter Gajdoš, chýbajú podľa strany Sloboda a Solidarita (SaS) dve základné podmienky — a to ponuka atraktívnych platov a dôveryhodnosť. Jedine tak bude nábor úspešný a do Ozbrojených síl SR (OS SR) by prišli kvalifikovaní ľudia s dobrou morálkou a pripravení položiť svoj život za vlasť a našich spojencov v NATO.

„Pokiaľ sa platy vojakov nebudú začínať od hranice priemernej mzdy v národnom hospodárstve, náborové kampane budú užitočné akurát tak pre agentúry, ktoré ich organizujú. Podpriemerné mzdy, ktoré ponúka Gajdošovo ministerstvo novým vojakom, sú smiešne a zároveň autenticky odrážajú mentálny svet, v ktorom žijú nominanti SNS na ministerstve obrany. Na nákupoch techniky nešetria, pretože tam ide o tučné provízie,“ uviedol podpredseda SaS a exminister obrany Ľubomír Galko.

Nominanti SNS na ministerstve by podľa liberálov boli najradšej, keby celý rozpočet ministerstva obrany šiel na netransparentné tendre, v ktorých sú ako ryby vo vode.

„Lenže bez kvalitných ľudí sú OS SR len záťažou pre našu spoločnosť. Slovenská národná strana však okrem tunelovania svojich rezortov tuneluje aj zahraničnú politiku Slovenskej republiky,“ povedal tímlíder SaS pre vnútornú a vonkajšiu bezpečnosť Ľ. Galko a pokračoval: „SNS spochybňuje naše plnohodnotné členstvo v NATO, pretože ignoruje hrozby pre našu slobodu, ktoré predstavuje aj ruská vláda. Kto by sa za týchto ekonomických podmienok a v tejto politickej atmosfére hlásil do OS SR? A aby toho zmätku nebolo málo, SNS otvára otázku obnovenia povinnej základnej služby.“

Strana SaS ako súčasť novej vlády vráti Ozbrojeným silám SR i zahraničnej politike dôveryhodnosť. Súčasne presadí zvýšenie tabuľkových platov vojakov v kategórii mužstva tak, aby boli konkurencieschopné s inými odvetviami hospodárstva.

„Nástupný plat bude zodpovedať priemernej mzde. Zavedieme osobné platy pre analytikov a IT špecialistov. Presadíme odmeňovanie príslušníkov Ozbrojených síl SR v závislosti od miery zodpovednosti funkcie, ktorú zastávajú a posilníme motivačné faktory v rámci poddôstojníckych hodností, aby sme kvalitných ľudí udržali v OS SR. Zároveň zrušíme všetky nesystémové príplatky a príspevky, ktoré vytvárajú len ‚zlú krv‘ a zahrnieme ich do platov vojakov,“ uzavrel poslanec NR SR za SaS Ľubomír Galko.
Bezpečnejšie a spravodlivejšie Slovensko – ďalšia z top priorít strany SaS
Mohlo by vás zaujímať

08. 01. 2018 | Stanovisko
Sú slovenskí vojaci vždy „tam, kde treba“, alebo niekde chýbajú a niekde by zas nemuseli byť? Je správne Ozbrojené sily SR (OS SR) používať pri záplavách na vrecovanie piesku alebo kopanie odvodňovacích VIAC »

2018 | Programový dokument
Policajný zbor čelí klesajúcej dôvere obyvateľov Slovenska. Opätovné získanie dôvery občanov je popri lepšom a efektívnejšom fungovaní polície jedným z kľúčových cieľov. Niet žiadnych pochybností, že za zlú povesť PZ VIAC »

12. 09. 2018 | Stanovisko
Slovenská národná strana je stále tou istou stranou, akú ju poznáme od čias Jána Slotu. Rozdiel je len v tom, že sa jej terajší predseda A. Danko VIAC »


Bezpečnosť a spravodlivosť
Sloboda a solidarita
Vízia 2024
Sloboda a solidarita
40 opatrení pre ľudí
Program SaS
Facebook
Návrat na obsah