Roman Mikulec - ďalšia obeť mafie - Ľubomír Galko

Prejsť na obsah
Blogy, stanoviská
Roman Mikulec - ďalšia obeť mafie
27. 06. 2018 | Stanovisko

Tunelovanie vojenského spravodajstvaPred niekoľkými dňami som v rozprave pri prerokúvaní správy o činnosti špeciálnej prokuratúry povedal špeciálnemu prokurátorovi Kováčikovi, že som šokovaný z toho, že človek s tak nízkym morálnym kreditom je stále na svojej pozícii. Nie len to.  Má v sebe tú drzosť a aroganciu zároveň prísť nám do parlamentu splietať niečo o tom, akí sú on a „jeho“ prokuratúra úžasní. Žasol som.
 
Práve špeciálny prokurátor Kováčik bol jedným z koliesok päťročného súdno–policajného „ťaženia“ a represie orgánov činných v trestnom konaní voči bývalému riaditeľovi Vojenskej spravodajské služby (VSS) Romanovi Mikulcovi.

Keď bola po úspešných parlamentných voľbách v lete 2010 medializovaná  informácia o mojom nástupe na Ministerstvo obrany a pustil som do médií ambíciu očistiť ťažko skúšaný rezort, prerastený korupciou a netransparentnosťou, nadchlo sa viacero ľudí a chceli pomôcť. Vojaci aj civili, bývalí aj vtedajší pracovníci, ktorých bolelo, ako bol predtým rezort dlhodobo drancovaný a vojaci okrádaní. Jedným z tých, ktorí chceli pomôcť, bol aj plukovník Mikulec.

Prišiel zo služby v zahraničí, kde mal dobré miesto, slušný plat, zahraničné diéty. Vojak, dôstojník, chlap, ktorý zasvätil podstatnú časť svojho života, viac ako 20 rokov, službe vlasti – Slovensku.  Ako riaditeľ VSS plnil zadanie, ktoré odo mňa dostal - transparentne, dôveryhodne a efektívne viesť službu v kritických rozpočtových časoch a úzkych mantineloch.

Pamätám si to, ako keby to bolo včera, keď prišiel za mnou aj s jeho kolegom Vladimírom Suchodolinským.  Zistili, že VSS bola počas prvej Ficovej vlády vytunelovaná. Informovali ma o detailoch tejto krádeže. Mikulec a Suchodolinský mali moju plnú podporu a poveril som ich, aby v zisťovaní pokračovali. Podrobnosti o tejto Gorile II som spísal tu

Avšak vyšetrenie tohto ekonomického krváku bolo po páde vlády Ivety Radičovej odsúdené na neúspech. Kriminálna organizácia Smer – SD, ktorá mala po voľbách v rukách celý štát vrátane výraznej väčšiny v parlamente, jednofarebnej vlády a orgánov činných v trestnom konaní sa o to postarala. „Správny“ vyšetrovateľ, u ktorého končili všetky kauzy, ktoré bolo treba zastaviť, bol dobrým základom. To, že tunelovanie VSS dozoroval sám špeciálny prokurátor, ktorého spomínam v úvode článku, pozorný čitateľ už hádam aj predpokladal.

Iné sa však ešte stalo. Začala represia, pomsta, lynčovanie tých, ktorí tunelovanie VSS odhalili. Grázli sa neštítili prenasledovať nielen Romana Mikulca, ale aj jeho priateľku, ktorá s odhaľovaním tohto megaškandálu  nemala vôbec nič, pracovala na protokole VSS. Šikanovali ju, zastrašovali, vláčili ako vojačku nezmyselne po celej republike, vyhrážali sa jej prevelením do bojovej misie, hoci nemala na to výcvik ani potrebné predpoklady.

O absurdnom zadržaní, zinscenovanej akcii a „objavení“ utajovaných materiálov v aute u Romana Mikulca a jeho priateľky sa už popísalo veľa. Nebolo to nič iné ako akt pomsty a zastrašovania v jednom a špinavá spravodajská hra. Následné obvinenie, obžaloba a päťročné ťahanice Mikulca po súdoch (jeho partnerka unikla súdu len so šťastím, jej „čin“ bol prekvalifikovaný na priestupok a ten bol následne premlčaný) katapultovali Slovensko do kategórie banánových republík.
 
Opäť nebude zrejme nikto prekvapený, že aj pri tomto zadržaní asistoval prokurátor Kováčik.

Vladimír Suchodolinský, nech tento hrdina odpočíva v pokoji, „unikol“ represii a perzekúcii len preto, lebo sa, žiaľ, odobral tam, kde naňho už žiadni gauneri nemajú dosah. Ak mu niekto k tomu vzácnemu druhu rakoviny nepomohol, že áno. Po vražde Jána Kuciaka by som sa tomu už ani nečudoval.

Pred pár dňami súd Romana Mikulca po piatich rokoch (!) uznal za nevinného. Rozsudok ešte nie je právoplatný, prokurátor sa odvolal, ale je dôvodné sa domnievať, že Mikulec bude oslobodený. Nič to však nezmení na skutočnosti, že takýto absurdný proces a absurdné vyšetrovanie sa nemali vôbec nikdy uskutočniť.

Príbeh Romana Mikulca zostane nielen bezprecedentným svinstvom voči človeku, ktorý ako vojak zasvätil svoj život našej vlasti, ale aj čiernou škvrnou, obrovskou výčitkou a kopancom do demokracie Slovenska v jeho novodobej histórii.

Pán špeciálny prokurátor Kováčik!

Nemám žiadnu mienku o vás alebo vašej chrbtici. Ak vám to doteraz nedošlo, oznamujem vám, že ste sa podieľali na zničení života nevinnému človeku a bolo by namieste sa mu aspoň ospravedlniť. Zaslúži si to Roman Mikulec a celá slušná spoločnosť.

A páni Fico a Glváč, vám dvom to nikdy nezabudneme.
Špeciálny prokurátor Kováčik devastuje vieru ľudí v spravodlivý a právny štát
Mohlo by vás zaujímať

16. 11. 2017 | Tlačová správa SaS
Tridsať spoločností vrátane J&T Real Estate Holding podalo žalobu na poslancov NR SR za stranu Sloboda a Solidarita Ľubomíra Galka a Jozefa Rajtára. Opoziční poslanci považujú žalobu za grotesknú. VIAC »

01. 08. 2017 | Tlačová správa SaS
Spis proti Filipovi Rybaničovi, asistentovi poslanca Jozefa Rajtára, ktorého vo štvrtok čaká súd, je podľa právnej analýzy protizákonný. Napriek tomu bol posunutý prokurátorom Alexandrom Bergerom na súd VIAC »

27. 02. 2017 | Európske noviny
Slovensko je krajina neobmedzených možností. Iba v takej je možné mať v kresle skompromitovaného ministra vnútra a skompromitovaného premiéra, ktorí sa ľuďom vyslovene drzo smejú do očí. A môžu – majú VIAC »


Bezpečnosť a spravodlivosť
Sloboda a solidarita
Vízia 2024
Sloboda a solidarita
40 opatrení pre ľudí
Program SaS
Facebook
Návrat na obsah