SaS urobila maximum, v boji bude pokračovať - Ľubomír Galko

Prejsť na obsah
Blogy, stanoviská
SaS urobila maximum, v boji bude pokračovať
28. 03. 2018 | Stanovisko

Za slušné SlovenskoVyrojili sa viacerí mudrlanti, ktorí tvrdia, že opozícia počas uplynulých dní zlyhala, že nič nespravila, že len zvolávala tlačovky, že je to nanič opozícia. Doteraz ani jeden z nich však nepovedal, že čo sme mali vlastne inak urobiť. Tak pre pripomenutie za SaS:

  • Držali sme sa taktne bokom, aby nikto nemohol obviňovať organizátorov protestov z toho, že ich organizuje opozícia. Zároveň sme ale veľmi razantne vyzývali ľudí na účasť na protestoch.

  • Vznášali sme požiadavky, ktoré sa častokrát kryli s požiadavkami demonštrantov a tieto sme aktívne formulovali cez média. Dnes je zbytočné dohľadávať, kto s ktorou požiadavkou prišiel prvý.

  • Kto si dnes spomenie, ako padol Jasaň a Trošková? Bol som to ja, čo som ako predseda výboru zvolal mimoriadny osobitný kontrolný výbor na kontrolu činnosti NBÚ a zatlačil na Magalu, aby im bola otvorená previerka. Ja som odhalil, že Trošková žiadnu previerku nemá. Následne tlak neustáli a odstúpili. Obaja.

  • Na začiatku celej tej krízy a po tom ohavnom čine sme aj s Lucia Nicholsonová absolvovali niekoľko tlačových besied, kde sme vytvorili tlak na Kaliňáka, ja som s kolegami zvolal mimoriadny brannobezpečnostný výbor. Lucia zabojovala s Kaliňákom v diskusii RTVS. Postupne sa k nám pridalo komplet celé vedenie SaS a boli sme súčasťou tlaku, ktorý bol na Kaliňáka vytvorený občianskymi protestmi.

  • Vyzbierali sme podpisy na odvolanie Fica a pripravovali mimoriadnu schôdzu. Aj toto bolo súčasťou vyššie spomenutého tlaku, keď sa Fico s Kaliňákom rozhodovali o demisii.

  • Zorganizovali sme v Košiciach úspešný protest "Nikdy viac" ako prví, už začiatkom marca, občianske protesty sa spustili až potom. Prišli naň tisíce ľudí.

Nám sú počty jasné, opozícia je v menšine a "ulica" hlavne, keď je plná angažovaných občanov a podporená osobnosťami, napríklad hercami, dokáže vždy spraviť viac ako opozícia. V tomto momente však cítim obrovskú nespravodlivosť, keď niekto urputne hľadá palicu, ktorou by SaS a demokratickú opozíciu dnes vyobšíval. Veľmi nekorektné.

Je doslova smiešne vyčítať nám, že "prečo sme nechodili na všelijaké okrúhle opozičné stoly", ktoré sa snažili zvolávať a organizovať niektoré mimoparlamentné strany (najlepšie všetky a každý deň jeden okrúhly stôl), ktoré chceli z toho vytrieskať v prvom rade marketing, výstup v médiách a už sa pomaly cítili v kampani. My sme nikdy nezabudli na to, že tu zavraždili dvoch mladých nevinných ľudí a kašlali sme na nejaký marketing a na nejakú už volebnú kampaň.

Je nehorázne vyčítať nám, že sme nekupovali poslancov koalície ako Dzurinda. A že keď teda nie peniazmi, tak aspoň prísľubom miest na našej kandidátke. Ako keby toto nebolo korumpovanie. Nonsens.

Nie je fér hovoriť nám, že sme počas celej krízy neprišli s deklarovaním väčšiny hlasov v NR SR k prezidentovi, keď sme prezidentovi jasne na našom úvodnom stretnutí oznámili, že žiadnu väčšinu hlasov zháňať na rekonštrukciu vlády ani nebudeme a odmietame byť súčasťou nejakej rekonštruovanej vlády, ktorá uchopí moc v parlamente a trváme na predčasných voľbách. Čo pokladáme za jediné prípustné a čestné riešenie.

Tvrdím s plnou vážnosťou, že SaS tieto zložité dni a týždne zvládla so cťou. Boli sme razantní, ale zachovali sme aj patričnú úctu a pietu. Boli sme aj dostatočne odborní, jasne sme napríklad komunikovali a pomenovávali chyby, ktoré sa robili pri vyšetrovaní, udeľovaní bezpečnostných previerok, pri čerpaní dotácií a podobne. Naše vyjadrenia, naše výstupy mali hlavu a pätu. A zvládli sme so cťou aj nespočetné osobné útoky zbesilo kopajúcich koaličných lídrov, ktoré sa na nás od nich valili dennodenne, bez toho, aby sme ich oplácali rovnakou mincou.

Niekedy si myslím, že niektorým komentujúcim by boli málo aj Panna Orleánska alebo Ježiš Kristus.

Alebo skôr to, že oni si toho Fica so Sorosom pod posteľou a prevratom v hlave a vysmiatym Kaliňákom, zneužívajúcim políciu na každom kroku na perzekúciu všetkých nepohodlných osôb naokolo, justičnú mafiu a 81 nesvojprávnych kolesíkov v parlamente, normálne zaslúžia.

My však ideme ďalej a tento boj napriek takýmto nekorektnostiam vybojujeme. Pre ľudí a spolu s ľuďmi. A aj pre tých a za tých, čo dnes spochybňujú, neveria, zosmiešňujú a vymýšľajú si slamených panákov aj tam, kde žiadni nie sú.
Bábková vláda Petra Pellegriniho
Mohlo by vás zaujímať

21. 03. 2018 | Stanovisko
Je pozoruhodné, čo všetko boli strany Smer-SD, SNS a Most-Híd ochotné strpieť, aby si udržali moc a ako ďaleko dokázali zájsť v zúfalej snahe odolať masovému odporu občanov Slovenska. Existuje na to len jediné VIAC »

20. 03. 2018 | Stanovisko
Buď – Alebo by malo znamenať Buď – Alebo tak v slovenskom jazyku, ako aj v maďarskom. Všetci predstavitelia strany Most-Híd opakovali len dve možnosti – predčasné voľby alebo odchod z koalície. Nakoniec VIAC »

01. 03. 2018 | Stanovisko
Je nad slnko jasnejšie, že podmienkou úspešného vyšetrovania sú nezávislí a profesionálni vyšetrovatelia, ktorí za žiadnych okolností, teda ani za situácie, keď stopy vedú k najvyšším politickým miestam, nebudú VIAC »


Bezpečnosť a spravodlivosť
Sloboda a solidarita
Vízia 2024
Sloboda a solidarita
40 opatrení pre ľudí
Program SaS
Facebook
Návrat na obsah