Stojíme za odhaľovačom korupcie F. Rybaničom - Ľubomír Galko

Prejsť na obsah
Blogy, stanoviská
Stojíme za odhaľovačom korupcie Filipom Rybaničom
01. 08. 2017 | Tlačová správa SaS

Kauza BašternákSpis proti Filipovi Rybaničovi, asistentovi poslanca Jozefa Rajtára, ktorého vo štvrtok čaká súd, je podľa právnej analýzy protizákonný. Napriek tomu bol posunutý prokurátorom Alexandrom Bergerom na súd – ako v banánovej republike. Informovali o tom na utorkovej tlačovej konferencie podpredseda SaS Ľubomír Galko a poslanec NR SR Jozef Rajtár.

„Podľa právnej analýzy po podaní trestného oznámenia z dňa 9. 6. 2016 nebol zo strany vyšetrovateľa policajného zboru produkovaný jediný zákonný a procesne použiteľný dôkaz, ktorý by trestnoprávny charakter oznámeného skutku potvrdzoval. Na základe takto zisteného skutkového stavu nie sú splnené podmienky na podanie obžaloby v zmysle ustanovenia §234 ods. 1 Trestného poriadku,“ uviedol J. Rajtár na margo súdu svojho asistenta F. Rybaniča.

Rajtár zároveň poukázal na tri príklady protizákonnosti v súvislosti s obvinením Rybaniča. „Po prvé, prokurátor, ešte Bystrík Palovič, vo svojom uznesení z dňa 11. 7. 2016 vyhodnotil použitie kvalifikovanej skutkovej podstaty trestného činu iba na základe vlastnej úvahy. Po druhé, domová prehliadka bola vykonaná nezákonne, keďže už príkaz na jej vydanie je nezákonný. A po tretie, Filipovi boli nezákonne zhabané všetky záznamové zariadenia, bol zhabaný aj môj poslanecký počítač. Následne tieto zariadenia boli dané na spracovanie človeku, ktorý nemá oprávnenie na skúmanie softvéru, iba hardvéru.“

Podľa SaS sa na Slovensku pod vládou Smeru prenasledujú obhajovatelia a vyšetrovatelia korupcie, ako napríklad prokurátor Špirko. Naopak, kriminálnici sú premiérom Ficom a ministrom vnútra Kaliňákom krytí.

Podpredseda SaS Ľubomír Galko popísal, čo sa stalo s hlavnými aktérmi kauzy Bašternák od vypuknutia po súčasnosť. „Robert Fico si hovie vo svojom luxusnom sídle, postavenom z ukradnutých peňazí a zvrchu sa pohrdlivo pozerá na svojich poddaných. Robert Kaliňák sa škerí v médiách aj na sociálnej sieti do kamery a nahráva stupídne videá. Ladislav Bašternák dodnes veselo chodí po slobode a žije si svoj luxusný život. Jediný, kto je vystavený represiám štátneho aparátu, je Filip Rybanič – mladý človek a symbol boja proti korupcii v tomto prípade. Absurdné a choré.“

Podľa Galka sa vo štvrtok uskutoční súd, ktorý vôbec nemal byť. „Tento súdny proces je veľmi dôležitý a ja chcem vyzvať všetkých občanov našej vlasti, aby ho poctivo a podrobne sledovali. Stojte, prosím, za Filipom tak, ako za ním stojíme my, stojíte tak za každým slušným človekom bojujúcim proti korupcii,“ povedal Ľ. Galko a na záver dodal: „Napriek všetkému – zhnitému stavu, v ktorom sa Slovensko z hľadiska právneho štátu dnes nachádza, napriek skorumpovanej garnitúre, ktorá ho dnes vedie, stále veríme, že na Slovensku musia existovať aspoň nejaké ostrovy spravodlivosti. Veríme, že aj v prípade Filipa Rybaniča napokon zvíťazí spravodlivosť. My mu v tom budeme aktívne pomáhať.“

Chápadlá zločineckej chobotnice naďalej silno zvierajú Slovensko
Mohlo by vás zaujímať

18. 07. 2017 | Tlačová správa SaS
Ani pri najlepšej vôli strana Sloboda a Solidarita (SaS) nemôže nájsť zhodu v národnoštátnych záujmoch Slovenska so Smerom-SD, lebo populisti VIAC »

13. 12. 2016 | Blog.sme.sk
Pred zhruba dvoma týždňami mi zazvonil telefón, volala ma polícia. Pozvali ma na výsluch. Pýtam sa na dôvod a vyšetrovateľ mi povedal, že na mňa prezident PZ Tibor Gašpar podal trestné oznámenie za ohováranie. VIAC »

31. 07. 2017 | Tlačová správa SaS
Finančná správa (FS) vyrubila podnikateľovi Ladislavovi Bašternákovi dodatočnú daň, ktorá podľa zdroja TV Markíza predstavuje deväť miliónov eur a týka sa aj obchodov s bytmi v bytovom komplexe Five Star VIAC »


Bezpečnosť a spravodlivosť
Sloboda a solidarita
Vízia 2024
Sloboda a solidarita
40 opatrení pre ľudí
Program SaS
Facebook
Návrat na obsah