Vítame kritiku prezidenta na adresu obrany, ponúkame iniciatívu ´+0,1 % HDP ročne´ - Ľubomír Galko

Prejsť na obsah
Blogy, stanoviská
Vítame kritiku prezidenta na adresu obrany, ponúkame iniciatívu ´+0,1 % HDP ročne´
01. 02. 2017 | Tlačová správa SaS

ArmádaSlovenské ozbrojené sily prešľapujú na mieste. Máme zastaralú techniku, infraštruktúra je v zlom stave, máme nedostatočnú výzbroj a výstroj. Neplníme si záväzky voči NATO a výcvik trpí. Pritom by sme mali chcieť mať vojakov vycvičených na moderné hrozby. Rovnako, ako by sme mali chcieť byť pripravení participovať na medzinárodnej spolupráci. Povedal poslanec a bývalý minister obrany SR Ľubomír Galko, ktorý v tomto kontexte oceňuje kritické, no pravdivé a potrebné slová prezidenta SR Andreja Kisku.

„Pripomínam, že v roku 2011 sme prvýkrát pravdivo pomenovali zlý stav Ozbrojených síl SR, ktorý sme podložili aj strategickým hodnotením obrany Slovenska. Na to nadväzovala Biela kniha obrany, s ktorou sa po určitej aktualizácii pracuje do dnes. Už vtedy sme hovorili o akútnej potrebe prijatia strategického rozhodnutia. Podotýkam, že keď sme vtedajšiemu prezidentovi SR Ivanovi Gašparovičovi poctivo popísali stav OS SR a vysvetlili mu potrebu navýšenia prostriedkov alebo upustenia od niektorých záväzkov, respektíve spôsobilostí, nazval to vlastizradou a nepodporil nás. Aj preto som rád, že dnes je prezidentom Andrej Kiska, ktorý sa rozhodol veci pravdivo pomenovať a zároveň adresovať politikom výzvu, aby nie len strašili, ale aj konali,“ hovoril Galko.

Podľa neho je namieste otázka či s tým chceme niečo spoločne spraviť, nakoľko je to v záujme nás všetkých. „Všetko sa točí okolo peňazí a tých je málo. Ak chceme konať, je najvyšší čas. Preto prichádzame s iniciatívou ´+0,1 % HDP ročne´. Na nej by mali pracovať všetky politické strany. Chceme, aby sme sa najprv formou deklarácie a neskôr aj formou ústavného zákona zaviazali k tomu, že budeme postupne navyšovať rozpočet obrany, až kým nedosiahne výšku 2% HDP. Pevne verím, že dokážeme nájsť riešenie tak, aby sme apel prezidenta naplnili,“ pokračoval Galko.

Poslanec SaS a člen Výboru NR SR pre obranu a bezpečnosť Milan Lurenčík doplnil, že ak by sme sa zaviazali k spomínanej výzve, v roku 2024 by Slovensko dosiahlo úroveň z čias prístupových rokovaní, 2% HDP na výdavky obrany.

Poslanec SaS a člen Stálej delegácie pri NATO Juraj Droba informoval, že v súčasnosti z 28 členských krajín NATO je iba päť takých, ktoré spĺňajú podmienku 2% HDP na obranu. Podľa jeho slov najčastejšia kritika zaznieva zo strany britských poslancov, ktorí nechápu, čo je dôležitejšie, ako vlastná bezpečnosť. „Osobne situáciu vnímam kritickejšie po zmene amerického prezidenta. Jeho kampaň ukázala, že dokáže robiť aj nepopulárne opatrenia, byť politicky nekorektný a že sa nebojí spochybniť dlhodobo funkčné partnerstvá. Bude určite prvý, ktorý sa bude pýtať, prečo USA znášajú 75 % nákladov organizácie. A tá otázka je absolútne legitímna. Je najvyšší čas dať partnerom najavo, že to s obranou myslíme vážne a že o partnerstvo v NATO stojíme,“ dodal Droba.

Podľa Galka iniciatívu treba brať ako podanú ruku vojakom, ale aj ako formu spolupráce. „Poďme do toho spoločne a ukážme, že dokážeme zmysluplne konať. Je najvyšší čas. Ďakujem všetkým vojakom, ktorí plnia poslanie aj v náročných podmienkach a chcú byť pre nás civilistov zárukou mieru a slobody,“ uzavrel.

Čo ďalej s výzvou prezidenta SR - Ozbrojené sily musia vedieť, na čom sú
Mohlo by vás zaujímať

31. 01. 2017 | Európske noviny
Slovenskom už niekoľko dní otriasa škandál „kapitán Danko“ a „plukovníci Smer-SD“. Prinášam desať otázok a odpovedí z pohľadu bývalého ministra obrany, ktorého by takéto povýšenie nikdy ani len nenapadlo VIAC »

10. 10. 2016 | Európske noviny
Ani nové bezpečnostné hrozby, ani komplikovaná bezpečnostná situácia vo svete a v krajinách EÚ neznepokojili kompetentných. Slovenské Ozbrojené sily budú mať pravdepodobne naďalej problémy. VIAC »

06. 06. 2016 | Európske noviny
Slovenská vláda funguje dva mesiace a premiér už opätovne hazarduje s dôveryhodnosťou Slovenska. A ohrozuje obranyschopnosť našej krajiny.Jeden zo základných nedostatkov nedávno schváleného VIAC »


Bezpečnosť a spravodlivosť
Sloboda a solidarita
Vízia 2024
Sloboda a solidarita
40 opatrení pre ľudí
Program SaS
Facebook
Návrat na obsah